Руският език е на мода сред сирийските младежи
Секция: СВЯТ
06 Ноември 2015 13:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Руският език е на мода сред сирийските младежи

/КРОСС/ Руският език набира популярност сред младежите в Сирия, съобщи ТВ „Звезда“. Все повече студенти и ученици решават да учат езика на Пушкин.

От септември в провинция Латакия руски изучават вече 4,5 хил. ученици, заяви ръководителят на управлението по образование в провинцията Мохамед Казак. По думите му, на решението на младите хора е повлияло това, че в близост е разположена авиобазата „Хмеймим“, където са базирани самолетите на руските ВВС.

„Засега има достатъчно учители – всеки от тях води по 8-10 часа седмично, натоварването не е толкова голямо“, отбеляза Казак.

Сирийските власти решиха в качеството на експеримент да въведат руски език в образователната програма като един от задължителните предмети. Сирийските ученици през първите седем класа изучават английски, а след това трябва да изберат втори задължителен чужд език. По-рано най-популярен е бил френският, но сега вече той има конкурент.

„Най-трудни са им звуковете „ы“ и „й“ – те трудно разбират какво са и как се произнасят. Ние също нямаме и буква „в“. Ето, сега аз казвам не „буква“, а „букфа“, разказва преподавателката Гайфа Исхан.

Учителите по руски език в Латакия се подготвят в Института за чужди езици към Тишринския университет. Много от студентите го смятат за перспективен и избират да изучават него с очакването, че това ще им помогне да си намерят работа, което в провинцията е голям проблем. През 2015 г. руски език като специалност са избрали 619 студенти, докато през 2014 г. са били едва 80.

„Жителите ни са благодарни на Русия за помощта в борбата с терористите. Те се гордеят от дружбата с тази силна държава и виждат в това някаква перспектива. След това те имат възможност да продължат обучението си в Русия и да следват за инженери или лекари. А може и просто да срещнат руски офицер и да му кажат „Спасибо“, счита деканът на института Аврас Отман.