/КРОСС/ Реформи така са невъзможни. Идеята, че преструктурирането на МВР може да се договори със синдикатите, е абсурд. Движение на принципа „крачка напред - две назад", което бе типично за Борисов, със сигурност ще му спестят протести, но няма как да му спестят по-високи бюджетни дефицити. Тогава реформата ще се изроди, защото ще засегне само хора, които полицаите могат да бият по улиците.
Но и това не беше реформа - да се сведе тя до няколко пункта в преходни и заключителни разпоредби на бюджета е не само лоша, това е ужасна политика - тарикатлък на дребно. Може би умишлено, може би от неумение - но и в двата случая говори зле за инициаторите.
Това, че този път „реформата" беше ужасно комуникирана, е факт. Но за пореден път премиерът показа отсъствие на характер. Трябваше просто да каже, реформа ще правим, това не е начинът, ще го направим пак.
Сега „реформата" ще се договаря в парламента (!?), а не от министър Бъчварова. От една страна, е добре за нея, защото сега Менда Стоянова и най-вече Цветанов трябва да договарят компромиси, но от друга, там няма да се договори нищо. Бас.
И пак разговорът не бе за качеството на услугата „Сигурност", която МВР оказва на обществото, а за властта и начините за нейната употреба и съхранение. За заплати, осигуровки - за дребното, а не за генералното и дългосрочното.
Илиян Василев - посланик на България в Русия (2000-2006). Основател и почетен председател на Българския икономически форум и на Икономическия форум за Югоизточна Европа. Член на УС на Българската асоциация за външна политика. От 2007 до 2011 г. е председател на Делойт България. Заместник-председател на българския Реформ Юнион Клуб. Инициатор и координатор на Софийското бизнес училище. Управляващ партньор на консултантската компания по анализи на проектни и стратегически рискове Innovative Energy Solutions.