Гърция търси сделка с ЕС и България, за да отвори границата с Турция
Секция: СВЯТ
08 Ноември 2015 13:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Гърция търси сделка с ЕС и България, за да отвори границата с Турция

/КРОСС/ Гръцкото правителство може да обсъди отваряне на оградата, издигната по границата с Турция при река Еврос (Марица), за да се осигури през зимата безпроблемно преминаване на имигрантите от Близкия Изток и Афганистан. За това обаче е необходимо споразумение с Турция, България и Европейския съюз, заяви министърът за гражданска защита Никос Тоскас пред гръцката агенция AMNA. „Не може да отворим всичко, когато има опасност в Европа да затворят всичко", заяви Тоскас в коментар на телените заграждения по границите на държави в Централна Европа.

Думите му потвърждават позицията на Атина, че страната е готова да облекчи преминаването на имигрантите по сухопътни трасета с влошаването на времето в морето, но е нужно общо споразумение с държавите по цялото трасе до Германия и Северна Европа, за да не се окажат влезлите блокирани на гръцка територия.
Министрите на вътрешните работи и правосъдието на страните от ЕС се събират следващата седмица на редовния си съвет. В сряда в Малта ще се проведе важна среща на върха на ЕС с лидерите от Северна Африка в търсене на решение за стотиците хиляди африканци, изчакващи в страни като Мароко и Либия да потеглят за Италия и Испания.

Тоскас отхвърли инициативата за съвместни морски патрули в Егейско море с Турция, за да бъде пресечен трафикът на хора: „Тази тема е приключена. Няма шанс за такива патрули. Може да има координация в морето или по другите граници, но всяка страна носи отговорността за своята територия и териториални води".

Двете държави имат неуредени спорове за размера на териториалните води и икономическите зони, свързани с няколко гръцки острова, особено с такива, намиращи се по на 120 километра от турския бряг. „Ние сме суверенна държава и няма да се опитваме да решаваме един проблем, като създаваме друг по-голям", каза още министърът.

Европейската гранична служба Фронтекс подготвя изпращане на свои екипи по гръцко-албанската граница в опит да се попречи на включването на албанските трафиканти и пренасочването на имигрантския поток през Адриатическо море и Италия.