АБВ подкрепя актуализацията на бюджета, но настоява бюджетният дефицит да се запази 3%
Секция: ПОЛИТИКА
09 Ноември 2015 13:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
АБВ подкрепя актуализацията на бюджета, но настоява бюджетният дефицит да се запази 3%

/КРОСС/ПП АБВ подкрепя актуализацията на бюджета, но настоява бюджетният дефицит да се запази 3%.

Това заяви в Народното събрание зам.-председателят на партията Румен Петков след срещата между ПП АБВ, ПГ на АБВ и КТ "Подкрепа", където бе коментиран Бюджет 2016. Петков посочи, че партията оценява като недобра политика увеличаването на текущите разходи на ведомства, защото това показва лошо прогнозиране и дисциплина. „Не може да не ни тревожи, че икономическият растеж на България продължава да се възприема като около и под средния на този на ЕС. Сред целите на данъчно-осигурителната политика, наред с икономическия растеж, настояваме да присъстват намаляване на социалното неравенство и повишаване качеството на живот". АБВ не приема също запазването на плоския данък за физически лица, държи на прогресивно данъчно облагане.

В планировката за държавните пари за следващата година има текстове, които предизвикват сериозни въпроси, каза зам.-председателят на ПП АБВ. "Не приемаме формулировката „...постепенно преустановяване на всички зависимости на българските отбранителни способности, потенциално водещи до неустойчивост на външната граница на северноатлантическата общност...". Първо - ние сме външна граница на ЕС и второ - за съжаление в бюджета никъде не виждаме текст, който касае насърчаването на българската отбранителна индустрия. Това е тревожна традиция, която се запазва вече няколко години наред", каза Петков и добави, че формацията настоява преди прехвърлянето на контрола върху фирма, да бъдат изчистени всички задължения към държавата и осигурителната система.
АБВ продължава да настоява също два пъти годишно финансовият министър да докладва пред Народното събрание за състоянието и управлението на държавния дълг.