/КРОСС/ Дойде време домашната ракия, която всеки от нас вари в двора си на есен, да бъде защитена от държавата. Именно това целят промени, които се гласуваха на второ четене в края на изминалата седмица.
В дългосрочен план те ще имат две отражения - едното е повишаване на приходите в хазната с над 185 млн. лв. годишно, а другото е - по-засилен контрол на качеството на ракията, която се продава масово по пазари, гаражи и край пътищата в пластмасови туби с надписи - „домашна".
Именно за да се разграничи нелегалното промишлено производство на ракия от реалното варене за собствена консумация, се налага внасянето на поредни промени в закона. Така например, вдига се почти двойно акцизната ставка за казани с обеми над 500 литра и се въвежда график за варене - от 1 юли до 31 декември. Тогава е времето за зреене, беритба и ферментация на всички плодове, които се влагат в производството на истинска ракия. Над 2000 са обаче нелегалните казанджийници, които работят целогодишно и бълват тонове алкохол, чието качество и количество не може да бъде контролирано. През останалото време от годината те влагат компоти или битова химия, крайният продукт, от които е дори опасен за човешкото здраве.
Промените засягат основно така наречените „Специализирани малки обекти за дестилиране" - казани с обеми на варене над 500 литра, които произвеждат ракия в промишлени количества, предназначени за нелегална продажба в пластмасови туби и наливни дамаджани по кръчми, край пазари и пътища и др. Обикновено един човек или фирма държи по 5-6 такива обекти, които бълват сериозни количества нелегален алкохол годишно, коментира Емил Димитров - Ревизоро, който внесе промяната в Закона за акцизите. Данните сочат, че 50% от производството на алкохол в България се държи именно от такива производители в сивия сектор, което ощетява приходите за народа с близо 200 млн. лв.
Промяната цели да затрудни нелегалното производство и извади на светло поне малка част от тези 2000 казанджийници. Категорично всеки, който вари за собствена консумация до 500 литра ракия с едно зареждане и не лъже в количествата, може да бъде спокоен, че промените няма на засегнат неговата домашна ракия, коментира Ревизоро.