/КРОСС/Общото ниво на сива икономика в България през 2014 година е било 17.1%, сочи проучване на Ernst & Young (EY) и Mastercard. Анализът е обхванал осем страни от Централна и Югоизточна Европа (Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия, Полша, Сърбия, Словакия и Словения). Според него, пасивната сива икономика възлиза на 10.4% от БВП, което се равнява на почти 1,8 млрд. лв. нереализиран за хазната корпоративен подоходен данък и ДДС.
Секторът с най-голям дял на пасивната сива икономика в България (около 43%) е производството на хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия, сочи проучването. Следват търговията с горива (9.4%) и оборотите на ресторанти, барове и кафенета (8.1%)
Според Марек Розкрут, партньор и главен икономист в EY Полша, една от най-ефективните мерки би могла да бъде въвеждането на услугата "cash back" при картови разплащания на потребителите, която може да намали сивата икономика с 2.8% от БВП и да увеличи нетните приходи в държавната хазна с 220 млн. лв.. Друго решение би могло да бъде установяването на праг, над който няма да бъдат допустими плащания в брой търговец-потребител.