Плевнелиев: България е неразделна част от международните усилия за разбирателство и диалог между религиите
Секция: ПОЛИТИКА
09 Ноември 2015 16:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Плевнелиев: България е неразделна част от международните усилия за разбирателство и диалог между религиите

/КРОСС/За усилията му за насърчаване на междурелигиозния диалог и за неговата ангажираност със съвременните проблеми на човечеството, президентът Росен Плевнелиев удостои с орден „Стара планина" I степен Архиепископа на Константинопол - Новия Рим, и Патриарх Вселенски Негово Светейшество Вартоломей I. На тържествената церемония в Гербовата зала на „Дондуков" 2 присъстваха Негово Светейшество Неофит - Патриарх Български и Митрополит Софийски, водачи на основните вероизповедания в България, представители на Светия синод на Българската православна църква и на изпълнителната власт.

„Високо ценим многостранната дейност на Негово Всесветейшество за благото на православната църква, за укрепването и обогатяването на разбирателството и толерантността между всички християни, както и между различните световни вероизповедания. Негово Всесветейшество не изолира православната вяра от обществените дела, а, напротив, дири нейните социални измерения, като винаги търси съгласието и диалога", заяви държавният глава Росен Плевнелиев, след като удостои Вселенския патриарх Вартоломей I с най-високото държавно отличие.

Президентът определи като знаково за всички българи, че в деня на Св. Архангел Михаил духовните водачи на Вселенската патриаршия и на Българската православна църква отправиха благослов за всички български деца, в частност на децата на загинали в изпълнение на своя държавен дълг. „Още повече в трудни времена на растяща тревога в обществото от многото кризи по света и около нас имаме нужда от своите духовни водачи, които да ни покажат верния път, да дадат урок за чест и дълг, да се погрижат за духовното развитие на младите и на обществото като цяло", каза президентът Росен Плевнелиев.

В словото си държавният глава открои съпричастността на Вселенския патриарх с усилията за справяне с множеството предизвикателства на нашето време - насърчаването на диалога и мира, борбата със социалното неравенство и с климатичните промени. „Изключителният Ви ангажимент към опазването на околната среда Ви нарежда сред големите лидери на днешния ден, прозрели, че не сме наследили природата от родителите си, а сме я взели назаем от децата си", посочи българският президент.

„България е неразделна част от международните усилия за разбирателство и диалог между религиите. По добра традиция, нашите земи от векове са дом на някои от основните световни вероизповедания, които съжителстват в хармония. Силен знак за това съжителство може да откриете и в центъра на българската столица, само на броени метри от залата, в която се намираме днес. Тук, в сърцето на София, са изградени православна катедрала, католически храм, джамия и синагога, които съжителстват мирно от столетия. Като държавен глава полагам всички усилия за укрепването на разбирателството и толерантността между различните религии в страната. Мирното съжителство между религиозните общности е повод за гордост за всички българи", заяви още държавният глава Росен Плевнелиев по време на церемонията.

„Нашата радост е по-голяма от отбелязания през последните десетилетия напредък и развитието на страната Ви като член на Европейския съюз и като самостоен държавен субект в тази сигурна международна институция. Особено обаче изтъкваме особената връзка на България и на поместната й Православна църква с напътствалата Вашия народ в православната вяра Вселенска патриаршия", каза Вселенския патриарх Вартоломей в благодарственото си слово.

Негово Всесветейшество посочи, че в продължение на много векове след унищожаването на Българското царство в края на 14 век българският народ преживя множество изпитания, за да може да запази православната си вяра. „Истинско чудо е, че въпреки гоненията и кланетата и въпреки тежките икономически последици, които носил след себе си фактът, че българите са християни, Вашият благословен народ остана верен на вярата на своите бащи и я съхрани с толкова жертви и реки от кръв. И днес Православната църква на България се възражда от пепелта и се подновява нейната младост, а народът Ви непрекъснато преоткрива корените и духовността си, търси Бога и жадува за Неговата истина, която единствена го води към благоденствието. На този възродителен духовен път на Вашата страна Вселенската патриаршия и лично наше смирение и днес, както и в миналото, винаги сме спътници", заяви Негово Всесветейшество Вартоломей I. В словото си Вселенският патриарх подчерта също така нуждата от подкрепа на църквата и на нейното дело, „за да доведе тя докрай стремежа си за нова евангелизация на народа си за благото и за напредъка на Вашето Отечество".

Президентът Росен Плевнелиев и Вселенският патриарх Вартоломей откроиха заздравяването на връзките и сътрудничеството с Вселенската патриаршия, за което допринесе и посещението на българския държавен глава в Истанбул през 2012 г.