Косово не получи членство в ЮНЕСКО
Секция: СВЯТ
09 Ноември 2015 17:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Косово не получи членство в ЮНЕСКО

/КРОСС/ЮНЕСКО не прие Косово за свой равноправен член. Борбата на най-младата балканска държава да влезе в световната организация се провали заради 3 гласа по-малко от необходимите 95 „за".

Испания, Словакия и Русия бяха сред страните, които не подкрепиха кандидатурата на Прищина. Косово обаче не получи и подкрепата на съседна Босна и Херцеговина, както и на Полша, Румъния и Гърция, които се въздържаха в гласуването. Сред страните, които гласуваха „за" Косово в ЮНЕСКО, бяха България, Албания, Словения, Турция и Германия.

Малко преди важното гласуване на общото събрание на ЮНЕСКО в Париж, Сърбия внесе предложение да се отложи решението, но това беше отхвърлено. В крайна сметка 3 гласа в подкрепа на кандидатурата не стигнаха и ЮНЕСКО не прие Косово сред редиците си.

Кандидатурата на Прищина срещна доста трудности с някои от страните от бивша Югославия. През миналия месец в Сърбия имаше масови протести срещу приемането на Косово в ЮНЕСКО.

Междувременно сръбските медии отразиха новината като победа, а в Косово и Албания - като продължение на ожесточената борба на Сърбия срещу кандидатурата на Прищина за членство в ЮНЕСКО.

Косово провъзгласи независимостта си през 2008 г., а от тогава е призната от 111 страни по света. До момента страната е член на две организации с участието на ООН - Световната банка и Международния валутен фонд.

Преди днешния вот външният министър на страната Хашим Тачи, който е бивш военен командир по време на войната със Сърбия и бивш премиер, призова Белград да подкрепи кандидатурата на Прищина. Косово се ангажира да опази сръбското културно наследство в страната, ако бъде приета в ЮНЕСКО.

Тъмната слава на Хашим Тачи обаче го свързва именно с финансиране на албански сепаратистки групи и терористични нападения над в Косово. Следите от нападенията оставят след себе си унищожени православни храмове, откраднати икони, поругани надгробни паметници и артефакти, свързани със сръбската и православната история.