Международна конференция в България, посветена на годината на светлината, с финансиране от европейски проект по 7-ма рамкова програма
Секция: Наука
10 Ноември 2015 17:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Международна конференция в България, посветена на годината на светлината, с финансиране от европейски проект по 7-ма рамкова програма

От 20 до 22 октомври 2015 г. в Хисаря се проведе Международна конференция „Светлината в нанонауката и нанотехнологията" (LNN 2015), която е включена в Националната програма, посветена на обявената от ЮНЕСКО Международна година на светлината и светлинните технологии. Тя е организирана от Института по физика на твърдото тяло при Българска академия на науките (ИФТТ-БАН) и е финансирана със средства от Европейския проекта ИНЕРА „Повишаване на научния и иновационния капацитет на ИФТТ-БАН в областта на многофункционалните наноструктури", REGPOT-2012-2013-1 NMP.

Научният форум откри акад. Александър Г. Петров, председател на Организационния комитет и координатор на Проекта ИНЕРА. Гостите на официалното откриване Данка Люртова, главен секретар на Областна администрация Пловдив и проф. Румен Каканаков, координатор на Регионален академичен център Пловдив поздравиха участниците, след което доцент Емил Влахов ги запозна с целите и задачите на ИНЕРА.

В Международната конференция взеха участие 103 учени от 13 страни на Европа. Сред тях като поканени лектори бяха представителите на партниращите организации на ИФТТ в изпълнението на Проекта по 7-ма рамкова програма проф. Франк Хамелман от Германия, проф. Гунар Никласон и проф. Ларс Остерлун от Швеция, проф. Енцо Казанели от Италия, проф. Кармен Ристоску от Румъния, проф. Людмила Пеева от Англия, специалисти от Сърбия, Словения, Полша и Франция.

Програмата на LNN 2015, включваща осем тематики, бе реализирана посредством 11 лекционни и две постерни сесии. В рамките на 3 дни бяха изнесени 40 лекции и представени 45 постера по актуалните проблеми, свързани с най-новите технологии и методики за реализиране, структуриране и анализ на тънки мултифинкционални слоеве, в основата на които стои използването на светлината. Българските и чуждестранните учени обмениха информация, знания, опит и търсиха теми, които са от взаимен интерес за да се задълбочи сътрудничеството между тях в областта на нанонауката и нанотехнологиите.

По време на форума българските специалисти запознаха своите колеги с възможностите за провеждане на съвместни изследвания със закупеното по Проекта ИНЕРА оборудване. Д-р Екатерина Йорданова изнесе лекция за фемтосекундната лазерна система, състояща се от 4 модула. На постерните сесии д-р Благой Благоев, д-р Димитър Митев, д-р Петър Свещаров и Владимир Механджиев, които работят в Бялата стая на Института, показаха първите резултати, получени с установките Beneq TFS 200 и Oxford Nanofab Plasmalab System 100. С апаратурата Beneq TFS 200 за последователно отлагане на атомни слоеве с различен състав в момента са получени прозрачни проводящи оксиди с приложение в производството както на фотоволтаични клетки, така и на газови и биологични сензори, а с Oxford Nanofab Plasmalab System 100 за плазмено стимулирано химическо отлагане от пари са реализирани полимерни покрития на температурно чувствителни подложки, графен и въглеродни нанотръбички.

Конференцията бе закрита с награждаване на представителите най-добър постер на двете постерни сесии. Те бяха определени от създадените Тематични комисии за всяка една от тях, състоящи се от поканените лектори. Сред наградените е Н. Кънева от Факултета по химия и фармация на Софийския университет.

Реферираните материали от Международната конференция "Светлината в нанонауката и нанотехнологията" ще бъдат публикувани в списание Journal of Physics: Conference Series на авторитетното английско издателство IoP (Institute of Physics) Publishing. То е със свободен достъп и това осигурява широко разпространение на докладваните научноизследователски постижения на LNN 2015 и на съвместната дейност на учените от Института по физика на твърдото тяло и техните европейски партньори по Проекта ИНЕРА.