/КРОСС/ Не, няма да отнемаме най-милото на българина и никой няма да отнема възможността на хората да си варят ракия за лично ползване.
Това каза в сутрешния блок на БТВ Радослав Радев, председател на Националната лозаро-винарска камара.
Собственици на ракиени казани в Хасковско започнаха подписка срещу готвените законови промени. Те протестират срещу ограничението ракия да се вари само 6 месеца в годината и казаните над 500 литра да се лицензират като данъчни складове.
Десетки казанджии се събраха тази сутрин на предупредителен протест в Хасково и започнаха подписка, която ще бъде изпратена в парламента. Според тях готвените ограничения ще доведат до разцвет на сивия сектор и увеличаване на броя на нелегалните казани, както и самоделните. Промените се правят в полза на големите корпорации и заводи, които искат да продават спирт и да затрият домашната ракия в името на огромните си печалби, заявиха казанджиите. Ограниченията ги обричат на фалит, защото през 6-те месеца, в които няма да работят няма да има как да плащат осигуровките си и ще са лишени от всякакви доходи. Като следваща стъпка те планират да излеят джибрите на жълтите павета.
Промените в закона вече ще засягат всички видове казани, които са над 500 литра - досега границата беше от 1000 литра нагоре. Всички хора, които имат казани до 500 литра си остават на стария режим. Също така предложението за функционирането на места с казани над 500 литра да е от 1 юли до 31 декември е за да може контрола върху извършването на тази дейност да е по-лесен.
Все пак извън този период като цяло няма суровина за варенето на ракия на тези места и ако те все пак те извършват дейност смятам, че контролиращите органи трябва да им обърнат по-специално внимание. В този период от юли до декември всички места с казани над 500 литра ще могат да работят свободно, а през останалото време те пак ще могат да извършват дейност, но ще трябва да подават уведомление за това до съответните митнически и контролиращи органи, уточни Радослав Радев.
Причината за новите мерки и контрол е, защото голяма част от така наречените малки обекти, които обаче са с казани над 500 литра, те извършват дейност, но реално не я отчитат пред държавата и не плашат дължимия акциз на държавата и промените целят засилването на контрола върху такива обекти, заяви председателят на Националната лозаро-винарска камара.