/КРОСС/„Реалистичният бюджет" за 2016 на финансовия министър Владислав Горанов влезе за обсъждане на бюджетната комисия на първо четене.
Самият финансист номер едно определи така макрорамката за следващата година и обясни, че бюджетът за догодина ще донесе стабилност. Като приоритет номер 1 Горанов определи фискалната политика на страната ни.
В бюджет 2016-та година се залага дефицит от 1,8 млрд. лева или 2% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната ни, което показва тенденция за намаляване на бюджетния дефицит.
Максималният заложен нов дълг, който страната ни ще може да поеме през 2016-та година, е 5,3 млрд. лева.
Правителството предполага още, че реалният растеж на БВП през следващата година ще е 2,1%, а това ще дойде от очаквано нарастване на потреблението и растежа на инвестициите у нас.
Идеята е този растеж през 2017-ма година да стигне до 2,5%. Планираната инфлация за следващата година е в порядъка на 0,5%.
По отношение на заложените приходи министърът на финансите посочи, че те ще са в размер на около 33 млрд. лева за 2016-та година до 35 млрд. лева през 2018-ма година. От кабинета „Борисов 2" са на мнение, че през следващата година в държавната хазна ще влязат допълнително 1,5 млрд. лева от данъци и осигуровки.
Разпределено по сектори правителството е готово да даде 3,9 млрд. лева за здравеопазване, 3,1 млрд. лева за образование, 3,3 млрд. лева за отбрана и сигурност, 11,9 млрд. лева за социално осигуряване и 2,6 млрд. лева за издръжка на държавните служби.
Очакваното понижение на работната сила ще бъде по-слабо с приетите мерки за повишаване на стажа за пенсиониране, обясни Владислав Горанов. Според него предимство на бюджета е запазването на ниското ниво на данъчната тежест.
АИКБ подкрепя бюджета за следващата година, коментира Васил Велев. Подкрепяме финансовата стабилност, допълни той, като обаче посочи, че прогнозират по-нисък ръст на БВП.