/КРОСС/ Зам.-председателят на ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Корнелия Нинова коментира в ефира на БТВ бюджета на управляващите за следващата година. По думите й това, което се вижда тази година в държавата и в живота на хората, през следващата ще остане същото, с влошение на някои показатели и категорично прогрес няма да има. Тя заяви, че икономиката остава на същото равнище, но подчерта, че тази година спасение са били европейските пари, които догодина ще бъдат по-малко. Нинова обобщи, че през 2016 г. ще има по-малко пари - от вътрешно производство и външни. „Доходите на хората остават същите, както сега. Замразени са социални плащания за деца с увреждания, майки, ваучери за работещи, пенсиите ще се увеличат с 2-3 лв., т.е. доходите на хората остават на това равнище, хората ще обедняват догодина повече, отколкото са сега, защото при същите доходи, ще трябва да правят по-големи разходи", обясни Нинова. В тази връзка тя посочи, че са приети няколко нови данъка - тези, които имат къща с двор, ще плащат така наречения данък „градина" за това, което произвеждат в двора си; увеличени са осигуровките за земеделски производители; пътуващите ще плащат по-високи винетки, а новият данък върху такситата ще се отрази на цената на услугата.
Увеличението на акциза на цигарите е послушничество на българските управляващи към Брюксел
Корнелия Нинова определи увеличението на акциза на цигарите като послушничество на българските управляващи към Брюксел. „Има държави в ЕС, които не вдигат акциза на цигарите си и казват: "това е наш приоритет в икономиката, основен сектор в селското стопанство и няма там да пипаме. Колко е глобата - плащаме я и не ни закачайте" и правят всяка година ръст в приходите си от това производство", поясни Нинова. Тя призова българите да не се делим на пушачи и непушачи и разясни ефектите от увеличението. „Винаги, когато акцизът на цигарите се увеличи, ефектът е в две посоки. Първо, увеличава се контрабандата, от което падат приходите в бюджета, т.е. и за пушачи, и за непушачи ще има по-малко пари. Второ, аргументът, че ще подобрим здравето на нацията е неприемлив. Случва се обратното - хората ще прибегнат отново до рязания тютюн в гаражите, който ще свиват с машинки, а здравословното им състояние ще се влоши", обясни депутатът. Нинова определи увеличението като неразумна стъпка и добави, че и министър Горанов е потвърдил, че то ще доведе до увеличение на инфлацията от 0,5%. По думите й това означава оскъпяване на живота, което на фона на замразените доходи, означава и обедняване.
Нинова съобщи, че се вдигат и задълженията на България с още 5 млрд. лв., взима се нов дълг. „Това означава, че на всеки българин - от бебето до възрастен, 720 лв. му се пише дълг за връщане", поясни тя. Според нея през следващата година ще се краде повече, тъй като в бюджета има предвидени близо 2 млрд. лв. за капиталови разходи и срещу тези пари не пише и един ред за какво отиват - за пътища ли, за училища, нито дума. „След като не са разписани прозрачно, това буди съмнение, че ще бъдат разпределени субективно на фирми, които са удобни", продължи депутатът. Тя даде пример с казаното многократно от премиера, че са събрали 2,4 млрд. лв. повече и попита, ако това е вярно, то къде са те при положение, че към септември в хазната има 622 млн. лв.
В оценката си за едната година управление на правителството Корнелия Нинова се позова и аргументира с анализ на Министерство на финансите от септември, подписан лично от министъра. „В него се казва, че през септември промишленото производство е паднало с 2,3%; търговията на дребно е паднала с 2%; нали много се строи - строителната продукция е паднала с 0,4%, бизнес климатът се е влошил с 2,9 пункта, услугите са намалели, чуждите инвестиции са се сринали от плюс 111 през 2014 до минус 163 сега; потреблението е паднало от плюс 1 на минус 3 и дългът са увеличили като са взели 5 млрд", заключи Корнелия Нинова.