Очевидци на атаките в Париж: Хората падаха като домино
Секция: ПОЛИТИКА
14 Ноември 2015 10:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Очевидци на атаките в Париж: Хората падаха като домино

/КРОСС/Трябваше да бъде петък вечер като всяка друга - местните и посетителите да гледат някой спектакъл, да хапнат или да се разсеят от седмичните грижи на по питие, пише агенция "Ройтерс".

Обичаният град обаче стана свидетел на клане за втори път в рамките на година.

"Докато вървяхме към колата си, видяхме десетки души да бягат от "Батаклан", казва местната жителка Катерина Жиардино. Почти 100 души бяха избити в театъра от XIX век, превърнат в концертна зала. Снощи калифорнийската група Eagles of Death Metal имаше концерт там.

"Много от тях бяха покрити с кръв, хората крещяха", добавя тя.

Точният ред, в който са се случили нападенията в залата, стадиона и ресторантите, още не е известен.

Първият взрив е избухнал в 21:17 местно време близо до "Стад дьо Франс", където се играеше приятелски мач между Франция и Германия. Две минути по-късно зрителите са чули и втора експлозия.

Ксавир Баре - спортен фотограф за L'Equippe, разказва пред "Гардиън" какво е видял на "Стад дьо Франс". Той е бил в частта, отделена за медиите, а 19-годишната му дъщеря и 5-годишният му син - сред публиката. Около 20 минути след началото на мача е чул "нещо като "бум".

"Казах си, че това е странно, никога не бях чувал такъв звук на стадион".Три минути по-късно идва и втората експлозия.

Все още никой не е поел отговорност за нападението. Свидетелите в "Батаклан" твърдят, че убийците са пеели ислямски религиозни химни и са обвинявали Франция за въздушните ѝ удари в Сирия.

"Обърнах се и видях един от тях, беше много млад, едва имаше 20 и имаше малка брада", казва Жулиан Пиерс - репортер за радио Europe 1, който е бил на концерта. "Първо помислихме, че е част от шоуто, пиротехника или нещо такова. Но когато се обърнах и го видях с оръжието, видях пламъци от дулото, разбрах, че не е шега."

Пиерс е успял да се промъкне встрани от сцената и да излезе от сградата, докато нападателите са презареждали. Други обаче не са имали този късмет. "Хората падаха като домино", казва 22-годишно момче, представило се като Тун. Той е излязъл от залата точно когато стрелбата е започвала. "Един от нападателите беше с голяма шапка, всички бяха с черно."

Жером Бусе, друг посетител на клуба, разказва пред "Гардиън": "Концертът беше започнал. Бях в публиката и чух нещо като взрив. Беше шумно, но и гигът беше шумен и помислих, че е част от шоуто, мисля, че и другите решиха така. Стрелбата започна, стори ми се, че видях поне двама души и тогава избягах. Изходите бяха ясно посочени и просто избягах. Имаше ранени, имаше много кръв, кръв навсякъде."

Паника е царяла и навън. Шефът на парижката полиция Мишел Каду заяви пред местни телевизии, че нападателите са стреляли по близките кафенета, преди да нахлуят в залата. Един свидетел е видял мъж, тичащ по улицата, крещейки "Избухна война!"

Малко след полунощ от залата са се чули няколко експлозии - точно след като президентът Франсоа Оланд е заявил, че се провежда спасителна операция за заложниците в "Батаклан".

"Работата на полицията бе изключително трудна. Терористите се заключиха на един от етажите и детонираха експлозивните си колани. И четиримата загинаха", казва Каду.

"Беше кланица", заяви Марк Купри пред репортер на английския вестник "Гардиън", след като бе освободен от залата. "Изглеждаше като бойно поле,имаше кръв навсякъде. Изглеждаше сякаш има поне двама нападатели, стреляха от балкона на залата. Всички се хвърлиха на земята. Мислех, че съм свършен, свършен. Бях ужасен, сигурно всички си мислехме това. Накрая няколко жандармеристи влязоха бавно, започнахме да се надигаме и имаше кръв абсолютно навсякъде. Полицията ни каза да бягаме".

Сега правителството и французите са изправени пред много въпроси:

Ако атаката е заради действията на Франция в Сирия, защо точно тя бе на прицел от всички членове на водената от САЩ коалиция?

Можеха ли властите, които вече затегнаха сигурността и обещаха подобрено наблюдение след атаките срещу "Шарли ебдо", да направят нещо повече, за да предотвратят сегашните нападения?

И дали стотиците хиляди французи, които през януари излязоха на улицата, за да оплачат жертвите от "Шарли ебдо", ще имат куража да направят това за втори път?