Сега вече аз съм Шарли
Секция: Коментари
16 Ноември 2015 13:07
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Сега вече аз съм Шарли

/КРОСС/ Четейки още от рано сутринта в събота за Франция (за терористичните нападения във френската столица на 13 ноември – бел. пр.), забелязах поразителната разлика в отразяването на събитията в Париж с тези около катастрофата на руския самолет над Египет, пише журналистът Роман Носиков.

Ако сравним реакциите, предизвикали в Русия двете трагедии, то няма да открием разлики. Руснаците са съпричастни към болката на хората без оглед на тяхната националност, политически интереси и т.н. Руският народ тъгува заедно с Франция. Дали навсякъде обаче е така? Разбира се, че не… В западните медии за катастрофата на руския самолет в Египет се говореше едва ли не с любопитство, но не и със състрадание към загиналите и техните близки. За жертвите от терористичния акт в ливанската столица в Бейрут също се говореше „с половин уста“. Когато засегната бе Франция обаче, всички изведнъж захлипаха вкупом и станаха „парижани“.

Разликите, които можем да открием, в никакъв случай не спират дотук. Руският политолог и публицист Михаил Делягин изрази учудването си и съвсем уместно зададе въпроса: „Къде е писъкът на международната общественост, осъждащ недопустимостта от щурмуването на театъра със заложници? Добре помним „Норд Ост“ и как те реагираха на това. Защо сега всички мълчат? Защото руснаците не са хора и могат да бъдат потъпквани? А към Франция трябва да се съблюдават толерантност и политическа коректност?“.

Не може да не отбележим, пише още Роман Носиков, че САЩ и Франция наскоро активизираха действията си в Сирия. И това ни най-малко не е свързано с внезапната поява на съчувствие към сирийския народ. Сирийците и преди умираха с хиляди – и нищо. Ясно е, че това активизиране е свързано с действията на Русия в региона, които са толкова успешни, че Ирак и Афганистан също поискаха „шурави“-те (съветски войници, участвали в кампанията в Афганистан) да бомбардират по старата дружба. Това се нарича разширяване на руското присъствие в региона. В региона, който доскоро се смяташе за задния двор на Франция. В региона, където интересите на САЩ имат изключително решаващо значение за по-нататъшното стратегическо планиране. Дали САЩ ще се примирят с това, че целият регион ще отиде към Русия? Или Франция да се примири?

Ситуацията е напълно аналогична на историята с втория фронт от Втората световна война. Той е открит не тогава, когато е трябвало да се помогне на СССР във войната, а когато е настъпил момента да се поделят плодовете от победата над Германия и да се прегради пътя на СССР в Европа. На Франция и САЩ им е нужен повод да се намесят в Сирия, пише Носиков. Франция има там традиционни интереси и войски, а САЩ разполагат с пиар агенция, способна да проведе маркетингова кампания за обработване на френското обществено мнение в полза на нахлуването в Сирия. И ние току-що станахме свидетели на тази кампания.

Всичко това просто бе необходимо, за да започне прякото въоръжаване на сирийските джихадисти, да се осигури подкрепата им по въздух и най-малкото, да се държи Русия в рамките на определена част от Сирия, а в най-добрия случай – „да изгонят Руската мечка обратно в руската гора“. А ако поради тази причина Русия, обидена заради въздушните удари по позициите й или от атаките на джихадистите срещу базите й, случайно например, потопи самолетоносача „Шарл де Гол“, то в крайна сметка ще бъде постигната желаната цел, заради  която САЩ подпалиха Украйна, а именно сблъсък между Русия и Европа.

Европейската алчност, заедно с американската национална изключителност са просто забележителна „почва за отглеждане на ядрени гъби“.