Украинска делегация проучва българския опит в принудителното изпълнение
Секция: БЪЛГАРИЯ
16 Ноември 2015 16:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Украинска делегация проучва българския опит в принудителното изпълнение

/КРОСС/ Делегация от представители на Върховната Рада на Украйна и на украинското Министерство на правосъдието посети днес българското Министерство на правосъдието, за да се запознае с добрата практика по прилагането на смесената система на принудителното изпълнение в България, съобщава пресцентърът на МП.

Делегацията, ръководена от заместник-министъра на правосъдието на Украйна Сергей Шкляр, включва четирима народни представители и двама независими експерти от Украйна. Те проведоха двучасова среща със заместник-министъра на правосъдието Вергиния Мичева-Русева, началника на Инспектората на министъра на правосъдието по Закона за съдебната власт Георги Данков, директора на дирекция „Взаимодействие със съдебната власт" Юлияна Василева и експерти от МП.

Сергей Шкляр запозна българските си колеги с реформата в принудителното изпълнение, която Украйна провежда в момента. Той съобщи, че предстои Върховната Рада (парламентът) да гласува на второ четене проектозакон, предвиждащ дуалистична система на принудителното съдебно изпълнение, включващо едновременно държавни и частни съдебни изпълнител, каквато е системата в България. „За нас е важен вашият опит в тази област, за да се предпазим от грешки, които вие вече сте установили в практиката", заяви Шкляр.

По време на срещата заместник-министър Вергиния Мичева и българските експерти разказаха подробно на украинските гости как е организирана и функционира смесената системата за принудително изпълнение в България и ролята на Министерство на правосъдието в този процес - неговите функции, правомощията му като орган, който осъществява контрол върху дейността на частните съдебни изпълнители и държавните съдебни изпълнители и организира конкурсите за заемането на овакантени позиции. Подчертано бе, че въведеният през 2005 г. модел у нас е доказал ефективността си през годините.

Украинските гости бяха запознати и с подзаконовата нормативна уредба, свързана с прилагането на принудителното изпълнение, както и с някои готвени законодателни предложения в тази сфера.