/КРОСС/ Няма яснота каква ще е Европа след атентатите, но има варианти, някои от които много лоши, заяви социологът Андрей Райчев в интервю за БНР. Според него в момента има емоция, а не разговор за същината на проблема: „Важно е ще осъзнаем ли дълбоките причини. Сега понеже боли, всички са засегнати, има личен момент, европейците са обидени, смазани, ударени от това, всички очакват бързи мерки, но тези краткосрочни мерки няма да доведат до нищо... Реагираме на атентата точно като предишния път, в случая с „Шарли Ебдо", повтаряме същото - клиширана реакция без размисъл защо сме стигнали дотук".
Според Райчев бързите мерки няма да сработят, но в дългосрочен план трябва да бъдат направени няколко неща, най-важно от които е единната политика на християнския свят към държавите в арабския свят. Според анализатора това обединение може да доведе до постепенна стабилизация и означава единни действия на САЩ, Русия, Европа и Израел: „В преследване на частни интереси, Западът в широкия смисъл разбърка арабския свят. Едни сравнително регулирани страни се разбъркаха, разпаднаха...Самите араби живееха така, че не бягаха с милиони към нас...Сега трябва да мислим как да спрем това и да помогнем на арабския свят отново да приеме формата си".
Райчев каза още, че друга мярка трябва да бъде прекъсването на зависимостта на западните икономики от арабския свят и намаляване на купувания от него нефт, но тъй като това означава оскъпяване на енергоносителите, западният свят не е готов за подобно решение: „Когато е война, цивилното население страда. Няма начин нашият свят да е във война с друг свят и ние да си живеем с дискотеките, високото равнище и пр. Това ще ни струва много".