/КРОСС/ Министерството на образованието се е вслушало в множеството критики срещу предложения нов стандарт за учебен план и отстъпва за намаляването на часовете в някои направления. Възстановява се сегашният хорариум по предметите от философския цикъл в гимназиалния етап, както и по физическо възпитание в прогимназията. За часовете по първи чужд език в езиковите гимназии и паралелки се предлага нова схема, която увеличава броя часове в девети клас и оставя достатъчно свободни часове за задължително избираеми предмети, така че да може езиковото обучение да е дори по-интензивно от сега.
Това обяви пресцентърът на Министерството на образованието и науката в петък. От ведомството поясниха, че в рамките на общественото обсъждане за новия държавен образователен стандарт за учебния план са получени над 250 становища и мнения, много от тях с критики към намалените хорариуми. Част от тях са заради неразбирането на новата философия на Закона за предучилищното и училищното образование, друга - с конкретни искания за увеличаване на часовете по почти всички общообразователни учебни предмети, обяснява МОН.
За разглеждането на обществените мнение и бъдеща работа по образователните стандарти е сформирана работна група, която ще отговаря на гражданските въпроси и критики на имейл schoolplans@mon.bg. Оттам призозават за повече активност в обществено обсъждане на учебните програми за I и V клас, което също още тече.
Най-тежките критики към новия учебен план за гимназиите бяха именно към съкращаването на часовете за някои предмети - например за тези от философския цикъл (психология, логика, етика и право, философия). В този случай целта беше да се освободят часове за въвеждането на новия предмет „Гражданско образование", в който щеше да се включи част от материала от философските дисциплини. Вместо това обаче те ще останат в цялост, а гражданското образование ще се въведе само за XI и XII клас, решава МОН.
Възстановява се и броят на часове, с който учебният предмет физическо възпитание и спорт се изучава във всеки от класовете към настоящия момент, т.е. отпада предложението да се съкрати с по половин час на седмица за учениците от III до VI клас, „предизвикано от свръхпредставянето на учебния предмет в националния учебен план в съпоставка с изучаването на предмета в другите страни членки на ЕС".
Министерството ще увеличи отново броя часове, с който предметът чужд език се изучава в задължителните учебни часове в IX клас в училищата с интензивно изучаване на език спрямо първоначалния проект, но отново ще остави място допълнителните часове за езикова подготовка да дойдат от избираемите. С предвиденото ново преразпределение на часовете, от VIII до XII клас езиковите гимназии биха могли да осъществяват обучението си по два чужди езика с хорариум, по-висок и от настоящия в задължителните и в избираемите часове, посочва още ведомството.
По част от другите критики МОН не отстъпва, но пояснява:
1. Увеличени са учебните седмици за I, IV и VII клас, съответно на 32, 34 и 36, като увеличението е плавно и дава възможност както за по-успешна адаптация на учениците в последния клас от всеки образователен етап към следващия, така и за по-спокойна подготовка за традиционните национални външни оценявания в края на всеки етап. С тази стъпка скъсяваме поне малко голямата разлика между продължителността на учебното време в България и в останалите страни членки на ЕС.
2. Подготвените проекти са подчинени на нова образователна философия, в съответствие с която до Х клас вкл. приключва изучаването на основни общообразователни предмети с малки изключения (БЕЛ, математика, чужд език, физическо възпитание и спорт и гражданско образование), за да се освободи място във втория гимназиален етап за целенасочена предуниверситетска подготовка (чрез профилираната подготовка, която по закон може да се осъществява само в ХI и в ХII клас) или за придобиване степен на професионална квалификация (чрез професионалната подготовка, която по закон започва с малък брой часове още в първи гимназиален етап, но същността й е разположена в ХI и в ХII клас, където може да се съчетава и с дуална система на обучение). Това не значи обаче намаляване на общия брой часове по общообразователните предмети, които се изучават до Х клас. Напротив - часовете им се запазват, дори в отделни случаи се увеличават незначително.
3. Наред с това е осигурена възможност за разширяване и задълбочаване на обучението по различни учебни предмети чрез избираемите учебни часове, които всяко училище има автономия да разпределя според възможностите и интересите на учениците си, т.е. всеки един от учебните предмети, изучавани в задължителните часове, може да получи допълнителни часове, като учебната програма за обучението ще бъде разработена според профила и възможностите на учениците в класа.
4. Съществен елемент от новата образователна философия е възможността училищата да избират от различни - 24 рамкови учебни планове, които отговарят на облика на тяхното училище.