Атаките в Париж не удариха сериозно пазарите
Секция: ИКОНОМИКА
17 Ноември 2015 08:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Атаките в Париж не удариха сериозно пазарите

/КРОСС/Европейските пазарни индекси останаха стабилни в понеделник, подкрепяни от печалбите в енергийния сектор, които помогнаха да се компенсира ефекта от терористичните атаки в Париж. Очакванията за засилване на военните действия в Близкия изток след атентатите доведоха до краткотраен ръст на цената на петрола, което осигури и по-доброто представяне на акциите на енергийните компании, пише "Капитал".

Основни индекси

Към 17.00 ч. българско време общоевропейският индекс FTSEurofirst 300 беше напреднал с около 0.3% за деня. Със същия процент беше спаднал и германският DAX, а британският FTSE 100 напредна с 0.4% заради петролните и суровинни компании, включени в него. Френският CAC 40 също изчисти натрупаните по време на сесията загуби.

Големият губещ на борсата беше туристическият бизнес. Около 2.6 млрд. евро бяха изтрити от стойността на индекса STOXX 60 Travel & Leisure заради страховете, че секторът ще пострада от спад на потребителското доверие след атаките. По време на търговията на френската борса акциите на хотелиерската група Accor спаднаха с 5.1%, а тези на авиопревозвача Air France отстъпиха с 6.5%. Акциите на оператора на тунела под Ламанша и на летищата "Шарл дьо Гол" и "Орли" - съответно Eurotunnel и Aeroports de Paris, се обезцениха с над 4%.


Луксозни стоки

Акциите на луксозни компании също са под натиск. Hermes, LVMH и Kering, които разчитат за голяма част от продажбите си на чуждестранни туристи във Франция, отбелязаха спад с по над 1%. "Париж е един от най-важните градове в света по отношение на харчовете за луксозни стоки. Моментът също е важен - седмиците преди Коледа са най-важният период за търговците на дребно", коментира пред Reuters Грегор Лаверн, фондов мениджър в Roche Brune Asset Management. "Тези атаки определено ще имат дългосрочен негативен ефект върху туризма във Франция и всички сектори, свързани с това. Ефектът обаче не може да бъде предвиден все още", добавя той.

Акциите на енергийния сектор в Европа поскъпнаха с 2%, след като цената на суровия петрол сорт брент и други основни ресурси се повишиха. Поскъпването обаче не се оказа стабилно и в течение на търговията фючърсите на петрола изгубиха натрупаните печалби.

Търсенето на сигурни активи подкрепи германските ДЦК, като доходността по двегодишните облигации достигна рекордно дъно от -0.382%. При десетгодишните книжа обаче имаше лек ръст на лихвите до 0.57%. В САЩ доходността на ДЦК с десетгодишен падеж се понижи до 2.26%. На валутните пазари еврото продължи да спада спрямо щатския долар заради очакванията Европейската централна банка да увеличи финансовите си стимули до края на годината.