Людмил Георгиев: Атентатите предизвикат страха от смъртта на западната цивилизация
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Ноември 2015 12:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Людмил Георгиев: Атентатите предизвикат страха от смъртта на западната цивилизация

/КРОСС/Атентатите в Париж предизвикват всички онези страхове, заложени от десетилетия в екзистенциалните представи за живота и смъртта на западната цивилизация, коментира в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR проф. Людмил Георгиев, преподавател по политическа и етническа психология в СУ „Св. Климент Охридски".

„В историческото и политическо полагане на човешките общности в основата стои възпроизвеждащите се екзистенциални ценностите за живота и смъртта. Ние , говоря за западната цивилизация, тъй като християнството отдавна не е регулатор на нашето мислене и поведение, живее с екзситенциалната представа, че със смъртта на тялото настъпва и смъртта на душата. За разлика от нашата западна цивилизация, във всички останали цивилизации се възпроизвежда представата, че напротив- смъртта на тялото, предполага нов живот на душата", коментира той.

Проф. Георгиев посочи още, че „универсалното преживяване на смъртта е страхът от смъртта". По думите му „този директен шок, който преживява западната цивилизация, която по принцип отхвърля, какъвто и да е коментар за смъртта, фактът, че можеш да я усетиш брутално в ежедневието си - в кафе, или на концерт" предизвиква всички онези страхове, които през последните „два века или три века, особено след възклицанието на Ницше- ‘'Бог е мъртъв", си мислихме, че сме преодолели". По думите му „очевидно ще трябва да се търсят нови представи, за да бъде минимизиран този страх, защото културните и религиозни идеи целят точно това- да се минимизира този страх".

Проф. Георгиев коментира още, че западната цивилизация се опитва да замести вярата в Бога с един „утилитарен начин на живот" в представата, че ‘животът е тук и сега".

Той допълни, че ‘западният свят отхвърли религията", заменяйки я с потребление.

„Коранът съдържа в себе си достатъчно предпоставки, че индивидуалният човек преживява себе си чрез общността", коментира той и допълни, че в западното общество на преден план се извежда индивидуалистичният начин на живот.

Той посочи още, че всеки шахид, които жертва себе си в името на общността, отива при Аллах, получава 72 девственици, като освен на него се осигурява място и на неговото семейство. Самият факт, че „тези представи регулират тяхното поведение би могло да ни накара да се замислим за нашите познания за техния свят", коментира още проф. Георгиев.

Той изтъкна още, че „лобистки кръгове печелят по 100 млн. долара на ден от продажбата на петрол", продаван именно от Ислямска държава. - „Заради печалбата, заради тази алчност от печалби западни корпорации осигуряват възможност да се убиват западни хора", коментира още психологът.