„Изгреви и залези" и Румен Скорчев в Националната художествена галерия
Секция: КУЛТУРА
17 Ноември 2015 13:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Изгреви и залези" и Румен Скорчев в Националната художествена галерия

/КРОСС/ Не може да има изгреви, ако няма залези.

И след своя "залез" Румен Скорчев ще изгрява пред очите на всички, които са се докоснали до неговото творчество, и на онези, на които тепърва им предстои да се запознаят с него.

В памет на академик Румен Скорчев, който ни напусна на 6 септември т.г., в процеса на подготовката за представянето си пред публика, Националната художествена галерия представя „Изгреви и залези". 

Изложбата ще бъде открита в 18.00 часа на 19 ноември 2015 г. и ще продължи до 10 януари 2016 г. 

„Изгреви и залези" представя цял един творчески път, изграден през годините с много труд, енергия и талант.

„Изгреви и залези" е заглавието на последната автобиографична книга на художника, върху която той работи в последните месеци от живота си. Цитати от нея са включени в експозицията.

Румен Скорчев оценяваше стойността и значението на дарителския жест за попълване на музейните колекции. Между 2000 и 2015 г. той дари 323 свои произведения, 11 на дъщерите си Росица и Деница Скорчеви, както и 21 книги с негови илюстрации и монографични албуми.

Експозицията представя 170 творби от тези ценни дарения - живопис, графика, илюстрации и рисунки, обхващащи целия творчески път на художника.

Румен Скорчев притежаваше способността да открива красотата навсякъде около себе си, да се вглежда в детайла, да изучава светлината и цветността. Художникът създава богато графично творчество, живописни платна и рисунки, илюстрира над 200 книги от литературната класика. Той е един от авторите, които изграждат съвременната българска графика от 70-те години до днес и я представят на международните форуми. Неговото изкуство е като цветна мозайка, в която различните елементи се подреждат постепенно - едни по-емоционални и драматични, други - съзерцателни и дълбоко обмислени.

Познат най-вече като график, Румен Скорчев оставя внушително като обем творчество в техниките офорт, акватинта, медна гравюра и литография. Развива и усъвършенства сложната технология на дълбокопечатната гравюра. В основните графични цикли „Сътворението", „Човекът - природа" и „Кутията на Пандора" централно място заемат темите за любовта, силата на духа и величието на природата.

Румен Скорчев е автор на едни от най-значимите постижения в българската книжна илюстрация. За големите български издателства той работи върху класически литературни произведения от Омар Хайям, Пушкин, Яворов, Бодлер и др. Няколко поколения деца са израснали с илюстрациите му в „Храбрите щурци" от Асен Разцветников, „Приказки" от Братя Грим и др. Той създава едни от най-одухотворените образи в този жанр в „Малки жабешки истории" от Йордан Радичков и „Девет приказки и две в повече" от Карел Чапек. Богатите цветови гами, живият детайл, високата степен на комуникативност превръщат тези малки картини в пъстър фантастичен свят, в който илюстраторът работи с удоволствието на дете, увлечено в играта.

Рисунката е най-краткият път на художниика от замисъла до листа. Неговите рисунки - по литературни произведения, проекти за бъдещи графични или живописни творби и като самостоятелни произведения - са неговите дневници, най-искреното преживяване на реалността. Многобройните рисунки с пастел, в ярки цветови контрасти и експресивни форми носят белезите и на живописното му творчество.

Живописта е по-малко познатото лице на Румен Скорчев. Тя му дава свободата да се разгърне спонтанно в големия формат. Някои от платната интерпретират теми, които намират отражение в цялото му творчество - „Жертвеник", "Ешафод", "Човекът-природа" и др.

Румен Скорчев е роден на 7 октомври 1932 г. в Търговище. През 1964 г. завършва специалност "Илюстрация" в Художествената академия при проф. Петър Чуховски и проф. Веселин Стайков. От началото на 70-те години участва във всички общи художествени изложби у нас, както и в международните биеналета във Флоренция, Краков, Биела и други. От 1977 г. ръководи ателие в специалността "Илюстрация и художествено оформление на книгата" в Художествена академия. От 2009 г. е действителен член на Българската академия на науките.

Румен Скорчев е удостоен с над 40 международни и национални награди. Негови творби са притежание на Национална галерия, Софийската градска художествена галерия, галерия „Уфици" във Флоренция, галерия „Албертина" във Виена, музея „Виктория и Алберт" в Лондон, Национална галерия във Вашингтон, Национална библиотека в Париж, Музея за изобразително изкуство в Кюрасао и много други.

Малко хора знаят, че на 25 години Румен Скорчев ослепява напълно, а лекарите не дават никаква надежда за възстановяване на зрението му. Но чудото се случва. Художникът възстановява зрението си, за да ни остави богато наследство.