/КРОСС/ За четвърта поредна година добрите български бизнес практики ще бъдат отличени в утвърдения вече конкурс „Най-добра българска фирма на годината", организиран от Fibank (Първа инвестиционна банка). Победителите за 2015 г. ще бъдат обявени официално на 24 ноември на специална церемония в София.
Участниците са разпределени в пет категории според тяхната големина: „Средни и големи фирми", „Микро и малки фирми", „Стартираща фирма", „Фирма на публиката" и новата категория „Проектно финансиране на бизнес таланти". Формулярите за кандидатстване се оценяват от авторитетно жури в състав: Васил Христов - изпълнителен директор на Fibank, Светла Костадинова - изпълнителен директор на Института за пазарна икономика, Лъчезар Богданов - управляващ партньор в „Индъстри уоч", финансистът Емил Хърсев, социологът Кънчо Стойчев, Венелина Гочева - управител на „Медийна група България Холдинг" и Йордан Матеев - главен редактор на списание „Форбс" България. Новата категория „Проектно финансиране на бизнес таланти" има собствено жури и в нея идеите се разглеждат от: Пламен Ташков - собственик на производителя на бронежилетки „МАРС Армор", Цветан Цеков - земеделски производител и собственик на „Яблена Натура" и Венцислав Пенков - собственик на фирма „Национал 7", която се занимава с производство на екопелети. В тазгодишното издание на инициативата взеха участие над 240 компании от 80 бранша. "Интересът към конкурса продължава да расте с всяка следваща година", коментират организаторите. До края на тази седмица всеки може да подкрепи своята фирма фаворит, като гласува за нея на интернет страницата на конкурса.
От журито отбелязват, че в тазгодишното издание с най-активно участие се открояват проектантските и строителни фирми. Спектърът на услуги при тях е широк - от строителство на жилищни и промишлени сгради, през отделни покривни системи, до изграждане на инфраструктурни и електроенергийни обекти. Следват ги текстилната индустрия, като и тук разнообразието е значително: кандидатстват производители на дамско и мъжко облекло, на персийски килими, хавлии, спортни дрехи, обувки и чанти, фолклорни костюми и носии.
Като цяло собственото производство води при кандидатите пред занимаващите се с търговия и услуги компании. Производителите на зърнени, маслодайни и бобови растения, животновъдите, производителите на мебели, бетонови смески, ел. инсталации, климатични системи, както и на захарни и сладкарски изделия също намират място сред най-многобройните участници в инициативата. В сферата на услугите като брой участници изпъкват хотелиерите и фирмите за транспортни услуги - пътнически и товарен, вътрешен и международен транспорт, дори корабни превози. Наред с тях участват фирми в областта на комуникационните услуги и интернет, разработка на софтуер, компютри, сервиз на автомобили, кредити и др.
През есента на миналата година организаторите на конкурса обявиха старта на нова категория - „Проектно финансиране на бизнес таланти". По този начин от Първа инвестиционна банка подават ръка на български предприемачи с интересни бизнес идеи. Чрез новата категория в конкурса организаторите ще предоставят финансова подкрепа на победителите, за да стартират и развият свой собствен бизнес. На церемонията на 24 ноември ще бъдат обявени и бизнес идеите, които най-много са впечатлили журито.