/КРОСС/Народните представители Петър Славов и Мартин Димитров внесоха днес предложения за изменение в наскоро приетия на първо четене пакет данъчни промени в редица закони - Закона за ДДС, Закона за данъците върху доходите на физически лица, Закона за корпоративното подоходно облагане и други.
Двамата реформатори предлагат отпадане на спорните данък „уикенд" и „градинка", както и на ограничението разплащанията в брой да бъдат до 5 хил. лв.
Преди седмица, по време на дебатите при първото гласуване на внесения от Министерство на финансите законопроект, Петър Славов отбеляза, че предложения данък „уикенд" демонстрира пълно неразбиране на служебните ангажименти в частния сектор. „Работата за бизнеса не е това, което е за държавния чиновник - от 9 до 17 и от понеделник до петък" , заяви от трибуната на Народното събрание той.
В своите мотиви за отпадане на спорния данък Славов и Димитров посочват, че и в момента в Закона за ДДС и ДОПК е налице ред за установяване на неправомерно ползване на данъчен кредит за активи, които не се използват за стопанска дейност, а за лични нужди, както предвижда и т.нар. данък „уикенд".
Въвеждането на новия ред, който се базира на необоримата презумпция „няма подадена декларация за ползване за лични нужди - счита се, че активът изцяло се ползва за такива", очевидно противоречи и на философията на Закона за ДДС, и на европейски директиви (112/2006 ЕО), изтъкват още реформаторите.
„Нещо повече-подобен подход към бизнеса вероятно ще доведе до напрежение и дори до редица осъдителни присъди срещу страната ни /т.е. срещу българския данъкоплатец/ в Страсбург, което най-вероятно ще обезсмисли изцяло фискалния ефект от тази мярка", пише още в мотивите.
Затруднения за голяма част от гражданите и особено за по-малоимотните са причините Славов и Димитров да предложат и отпадане както на данък „градинка", така и на намаляването на разплащанията в брой от 15 на 5 хиляди лева.
Петър Славов и Мартин Димитров предлагат още чрез опрощаване на данък да бъде насърчавано и прякото дарителство (т.е. това, което не е извършено чрез организация) за лечение на деца, когато необходимите средства не се покриват изцяло от държавата или държавата не е отпуснала средствата за лечението към момента на неговото започване.
Към момента се насърчава дарителството само в ползва на организации (например УНИЦЕФ, БЧК, Център „Фонд за лечение на деца" и Център „Фонд за асистирана репродукция"), но често даренията за спешни и животоспасяващи операции се извършват директно към нуждаещите се.