National Interest: Обама много се обърка с ИД
Секция: СВЯТ
18 Ноември 2015 08:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
National Interest: Обама много се обърка с ИД

/КРОСС/ Изказването на Барак Обама за това, групировката „Ислямска държава“ успешно е била  „сдържана“ в Сирия и Ирак, подчертава провала на американското разузнаване и американската стратегия, пише в The National Interest експертът по Близкия изток Ендрю Бауен, предаде РИА Новости.

„След като бе превзет иракския град Мосул, екипът на президента Обама системно подценява силата и издръжливостта на групировката ИД като заплаха за националната сигурност на САЩ“,  пише той.

Президентът на САЩ Барак Обама в интервю за телевизия ABC News миналата седмица заяви, че са успели да „сдържат“ групировката ИД в Сирия и Ирак. Само броени часове по-късно Париж бе разтърсен от терористичните актове, при които загинаха 129 души.

Бауен подчертава, че дори преди усилването на ИД Белият дом неправилно е оценявал потенциалните рискове, които войната в Сирия е носила за САЩ и съюзниците им. Събитията в Париж доказаха, че пред Обама стои проблем, който той не е очаквал, независимо от всички очевидни признаци за появата му.

„Военната стратегия на САЩ за борба с ИД се оказа тромава, тя не доведе до някакъв значим прогрес”, отбелязва анализаторът. Американската авиация предпочиташе да нанася удари по твърде специфични цели, вместо да прекъсне каналите за снабдяване на ИД и да ограничи възможностите им да контролират ключови стратегически центрове над региони като Рака и Мосул.

САЩ надцениха местните сухопътни сили, чиято подкрепа беше увеличена от Вашингтон. В частност, те не успяха качествено да обучат бойците от сирийската опозиция.

„ИД не може просто да се превземе и „сдържи”. Начинът на мислене, според който Вашингтон нищо не го заплашва и той може да концентрира цялото си внимание върху Азия при липса на устойчива стратегия за борба с глобалния екстремизъм и с нестабилността в Близкия Изток, може да изглежда примамлива за президента, стремящ се да сложи край на близкоизточните войни. Но това не е подходяща стратегия за гарантиране на сигурността на Америка в бъдеще. Точно обратно”, обобщава Бауен.