/КРОСС/Пътна полиция спира да регистрира автомобили в няколко града, защото няма табели, пише "24 часа".
В София има запас от табели до Нова година. Столичният отдел на Пътна полиция регистрира около 500 коли на ден. 80-100 от тях са нови и се нуждаят от регистрационни табели, за да може да бъдат управлявани. Останалите са употребявани. В няколко областни града обаче регистрациите на новите коли са спрени.
"За колите с транзитни номера трябва само печат за удължаване на срока с 1 месец.
Проблемът е за новите автомобили
От Пътна полиция правят всичко възможно и се надяваме скоро да има табели за всички градове. Имало е обявление за обществена поръчка, но един от поканените участници обжалва и заради това процедурата е спряна", обясниха от МВР.
Най-потърпевши от ситуацията са лизингови компании, които работят с производителите на автомобили и трябва да ги регистрират преди да дадат ключовете на купувачите.
На 28 октомври от МВР спешно са обявили нова обществена поръчка по договаряне, за да се избегне спирането на регистрацията за неопределено време. Крайната необходимост, каквато е ситуацията, позволява това. Преди две седмици от фирмата "Хромакс трафик" са обжалвали обявената на 28 октомври обществена поръчка без договаряне в КЗК. Те не са били поканени. Дали ще има табели, зависи от решението на комисията.
Как се стигна до ситуацията?
До 2013 г. регистрационните табели на автомобилите се изработваха от "Безконтактни мултиплексорни вериги" (БМВ), което беше дружество на МВР. Тогава силовото ведомство се освободи от търговските фирми. През 2014 г. беше сключен договор с консорциум между "Джи Ел Ем Системс" ООД и "Ерих ЮЧ". Те изработиха над 1 млн. табели за 6,6 млн. лв. Вече извън МВР, БМВ ЕООД обжалва, но в крайна сметка победителят започна да доставя изработената продукция на МВР от септември 2014 г.
През февруари 2015 г. е обявена нова обществена поръчка от МВР за следващ период. Този път цената е 24 млн. лв. за 4,1 млн. табели. Поканени за участие са 5 фирми, сред които и БМВ ЕООД, и консорциумът, в който водеща роля има "Джи Ел Ем Системс". Последната фирма обаче сезира Комисията за защита на конкуренцията. Там е внесена жалба от "Джи Ел Ем Системс" за спиране на процедурата по търга за табелите. Причината е, че се нуждаят от разяснения по документацията за участие в обществената поръчка.
КЗК уважава жалбата със свое решение и спира процедурата
След това от МВР отговарят на въпросите на "Джи Ел Ем Системс", но те отново обжалват пред КЗК. Този път им отказват. Решението на комисията обаче не е окончателно. От дружеството отнасят въпроса до Върховния административен съд, където през октомври оставят в сила решението на КЗК.
Според сайта на фирмата жалбоподател "Джи Ел Ем Системс" е единственият лицензиран от "Пътна полиция" производител на регистрационни табели.
33% от капитала на "Джи Ел Ем системс" са собственост на бизнесмена Георги Георгиев. Той управлява фирмата заедно с друг от собствениците - Мария Червенкондева.
Докато жалбите срещу апетитния търг за табелите валят, полицията във Варна съобщи, че спира регистрацията на автомобили.
"Преустановява се изпълнението на административни услуги по регистрация и пререгистрация на ППС в сектор "Пътна полиция". Във връзка с изчерпване на наличните регистрационни табели Пътна полиция при ОДМВР - Варна, временно преустановява предлагането на административните услуги като първоначална регистрация на МПС, транзитна регистрация на ППС, промяна на номер на ППС, зачисляване в региона на ППС, възстановяване след прекратяване на регистрация. Гражданите ще бъдат уведомени своевременно за възстановяването на дейността чрез интернет страницата на ОДМВР - Варна", се казва в съобщението.
Говорителката на полицията във Варна Ивана Милева обясни, че проблемът може да се реши централно от МВР.
Областната дирекция на МВР в Русе обяви публична покана за обществена поръчка с предмет "Доставка на регистрационни табели за МПС и за ремаркета, теглени от тях". Така русенската полиция ще се опита да реши проблема с липсващите автомобилни номера в дунавския град. Именно КАТ в Русе първи свърши регистрационнитетабели и единствен в България временно спря извършването на административни услуги, свързани с идентификацията и издаването на автомобилни табели с регистрационен номер. Местната Пътна полиция се оказа сред най-натоварените в страната, регистрираща по над 100 коли на ден. Заради многобройните румънци, регистриращи тук автомобилите си, настоящи обжалвания и спряната обществена поръчка за регистрационни табели, в дунавския град първи в страната се изчерпаха наличните количества. Новата поръчка е обявена на 13 ноември. Тя е с прогнозна стойност 66 хил. лв. и за срок от 6 месеца или до изчерпване на финансовия ресурс. Офертите ще се приемат до 24 ноември.
Поне до края на месеца в бургаския КАТ няма да се извършват смени на регистрационни табели, съобщиха оттам.
В началото на седмицата е обявена обществена поръчка за изработването им, но процедурата ще отнеме около две седмици, а избраната фирма може да започне изпълнението само в случай, че няма обжалване.
Публичната покана е обявена в сайта на Агенцията за обществени поръчки на 11 ноември. Тъй като съпътстващите приложения по технически причини са публикувани два дни по-късно, срокът за подаване на офертите е удължен до 15 ч на 24 ноември.
Според обявената поръчка през следващите 6 месеца трябва да бъдат изработени 12 000 табели за автомобили, 150 за ремаркета, 700 - за транзитни номера, 80 мотоциклетни и 30 мотопедни.
В рамките на 20 дни след сключване на договора съответната фирма трябва да достави 2000 табели, като това е срокът на обикновената поръчка, бързата трябва да се изпълнява за 5 дни.