Димитър Радев: БНБ очаква консолидация в банковия сектор
Секция: Интервюта
18 Ноември 2015 11:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Димитър Радев: БНБ очаква консолидация в банковия сектор

/КРОСС/Интервю на управителя на БНБ Димитър Радев за Елизабет Константинова от Bloomberg и излъчено в предаването на телевизия Bloomberg TV Bulgaria "Инвестбук" на 17 ноември 2015.

Колко реалистична ви се струва прогнозата на правителството за ръст от 2,1 % за следващата година?

Централната банка няма особени различия в прогнозата си с тази на правителството за макроикономическото развитие. Ние прогнозираме.. Очакваме ръст от 2% тази година, подкрепен от добро представяне на износа. И по-добро усвояване на европейските фондове, главно чрез инвестиции в държавния сектор. Що се касае за 2016г. очакваме по-силно вътрешно търсене благодарение на частния сектор, което ще подпомага икономическия ръст да се движи близо до тези нива, а защо не и да се покачи.

Нека затвърдим. Очаквате 2% ръст за тази или другата година?

Очакваме го за тази година и очакваме ръст за другата до 2,1%, а защо не и малко по-висок ръст.

Колко постижим е планът на правителството да намали бюджетния дефицит през идната година, след очакван такъв от 3,3% за тази година?

Важно е да кажем, че анонсираните 3,3% дефицит е вътрешният паричен измерител за фискален баланс сравнено с ESA данните ще бъде под 3% . Като цяло фискалното представяне през тази година е силно засега в резултат на по-добрите приходи от очакваното, което даде въздух за различни решения за политика, като допълнителни спестявания. А от гледната точка на Централната банка е за предпочитане да се правят такива, за да може да се покрият спешни нужди при необходимост. Разбира се решението е напълно в съответсвие с правителството.Важно е, че дефицитът се очаква да се движи до 3%, което е добра отправна точка за засилване на усилията.

Какво е важно за привличане на повече преките чуждестранни инвестиции? В последните години са много ниски.

Да, това не е феномен само тук. Има много общо с инвестиционния климат след световната икономическа криза. Има ясни знаци тази година, че това се променя и ако анализирате регионалните данни ще установите, че всъщност преките чуждестранни инвестиции в България като процент от БВП са повече от от този на т.нар. нови членки на Съюза от гледна точка на притока и размера. И като казвам това, знаем, че има още много какво да се направи. Добрата новина е, че се създава широка политическа подкрепа, като имаме предвид и съдебната система, но и сектора на енергетиката и транспорта, които натрупаха много пасиви в миналото.

Кога България Планира да приеме еврото?

Мисля че отговорът на този въпрос е в нашия договор за присъединяване. Всички необходими условия са покрити, но това все още не е въпросът. Официалните критерии са постигнати, да,  има още каквои да се направи на структурно ниво. Например разрешаване на останали въпроси в сектора на държавните предприятия и подсигуряване на фискалната устойчивост на здравния сектор и пенсионния. 

Финансовият министър Владислав Горанов спомена 2018 година за присъединяване към еврозоната. Колко реалистично ви се струва това и какви са стъпките, предприети от България, за да бъде приета в еврозоната?

Като централна банка ние се фокусираме главно на предпоставките и тук това отнасям към три групи мерки - първо засилване на банковия надзор, второ въвеждане на Плана за възстановяване и развитие и заработването му, и на трето място провеждането на проверката качеството на активите и стрес тестовете на нашите банки. Първо трябва да приемем, публикуваме и въведем тези мерки. Планът ни е да ги завършим до края на 2016 година и тогава, предполагам, че може да бъдем по-конкретни за време на пристъпване към чакалнята на еврозоната - ERM 2.

2018 година реалистична цел ли е или все още е под въпрос?

Не мисля че обособяване на специфичен краен срок ще е много продуктивно на този етап, би било преждевременно. Първо искаме да видим как ще се имплементират тези мерки и какъв ще бъде резултатът от тях, особено от проверката качеството на активите и стрес тестовете на банковата система. И тогава може да коментираме конкретни следващи стъпки и крайния срок за въвеждането им.

Има ли дискусии на база промяна на курса на лева и еврото?

Не. Позицията ни тук е кристално ясна. Присъединяването към валутния съюз е единствено възможна с фиксиран лев към еврото.

Колко стабилна е българската банкова система след фалита на КТБ и какви са действията, които Централната банка предприе за банковия надзор?

Мисля че банковата ни система е стабилна, ликвидна и добре капитализирана. Фалитът на КТБ през миналата година  разкри някои слаби места в практики на банковия ни надзор. Затова централно е залегнала задачата за засилване на банковия надзор. Управление Банков надзор е в момент на сериозна реорганизация. Планираме и последващи стъпки за подобряване на капацитета и практиките в съответсвие с принципите на Базел за ефективен банков надзор.

Какво е нивото на лошите кредити в България и как виждате изчистването им?

Нивото на лоши кредити се стабилизира през тази година под 11 млрд. лева брутно. Има адекватно покритие от гледна точка на провизиите - над 50%. Освен това имаме капиталов излишък от близо 7,1 млрд. лева към септевмри. Някои мерки са в процес на въвеждане, като продажба на група кредити и отписвания от балансите като резултат от реализация на допълнителните гаранции. Очаквам и като резултат на бъдещата проверка на качеството на активите и стрес теста да има допълнителен импулс в тази посока.

Какви са очакванията ви за резултата от стрес теста на българската банкова система?

Очаквам, че стрес тестът ще докаже, че нашата банкова система като цяло е стабилна. разбира се работим много здраво, за да сме напълно подготвени за не толкова добър сценарий и тук визирам какво точно правим в Банковия надзор. Като налагане на правила и подобряване на вътрешния контрол в банковия надзор. Но също и поглеждаме към все още зеещи дупки в нашата рамка и на последно място, но не и по значение, осигуряване на подходящи механизми за потенциален капиталов недостиг на банки, където той не може да бъде покрит от пазара.

Кой би бил най-нежеланият сценарий?

Той би бил ако резултатът от стрес теста посочи, че имаме систематичен проблем в банковата система. Не смятам обаче, че това ще се случи, но както споменах, възможни са някои проблеми в отделни банки и ние сме напълно готови да поемем тези проблеми.

Виждате ли реални  евентуални сливания в банковия сектор в близко бъдеще?

Очаквам сливанията да бъдат стратегическата посока, в която ще поеме нашият банков сектор. Но на този етап е малко рано да се говори с конкретика.