/КРОСС/"Разпукването" на Европа, появата на ясни разделителни линии по отношение на опазването на външните граници на Европейския съюз (ЕС) и по отношение на разпределителния квотен принцип за бежанците, коментира пред БНР Весела Чернева, директор на софийския клон на Европейския съвет за външна политика.
Разделителните линии са доста сериозни и трябва да си даваме сметка за това. Най-напред трябва да видим какъв ще е отговорът на ЕС на призива на френския президент, който той обоснова с член 42 от договора за ЕС. Този член предполага всички страни от Съюза да могат да подпомагат, включително и военно, страна, която е военно нападната от чужда сила. Така че реакцията на този призив трябва да видим как ще се материализира. Невъзможността ЕС да се справи с опазването на външните граници предизвика това вдигане на огради и стени между страните - членки, затваряне на граници между страни - членки, което е много опасно в това общоевропейски пространство на свободно предвижване, каза Весела Чернева.
Според нея проблемът с това, че не могат да бъдат опазени външните граници, води до връщането към идеята за граници между европейските държави, което би означавало преосмисляне на цялостната идея за Европейския съюз.
Издигането на вътрешни граници е първият много тревожен сигнал. Другият е, разбира се, как се възползват политически сили от него, защото виждаме, че цялото това националистическо, популистко движение в европейската политика набира сила, дпълни Весела Чернева.