/КРОСС/"Проблемът на нашата икономика е зависимостта към европейските средства", каза реформаторът и добави, че за него е загадка защо се прави актуализация на бюджета.
"Няма опасност за европейските фондове у нас. Има притеснение в изказването на премиера, но фактът към днешна дата е, че европейските фондове не са застрашени. Финансовата рамка са определя за 7-годишен период и няма такъв случай в историята на еврофондовете да се пренасочват средства от инфраструктура към сигурност или друга сфера например."
Това каза пред ТВ7 Антони Тренчев народен представител от ДБГ от Реформаторския блок и член на Парламентарната комисия по контрол на европейските средства. Той обясни, че се спират фондове при прекомерен бюджетен дефицит и то след решение на Съвета с квалифицирано мнозинство.
Вицепремиерът Томислав Дончев съобщи, че 80 % от чуждите инвестиции са под формата на еврофондове, това нали не ви звучи като устойчив модел, попита Тренчев и отправи призив да се направят съзнателни усилия от правителството за стабилна икономика, която да не е пристрастена към европейските фондове.
"Проблемът на нашата икономика е зависимостта от европейските средства. Трябва на фондовете да се гледа като временен ресурс за приравняване към европейския стандарт, а не като панацея за икономиката ни. След 2020 година тези средства спират и тогава трябва да разчитаме на собствения си икономически капацитет. Така че инфраструктурата и конкурентноспособността, средствата за иновации и образование са също толкова важни, колкото средствата за сигурността", подчерта Антони Тренчев.
На въпрос дали изявлението на премиера за проблем с европарите е опипване на почвата за теглене на нов заем, Тренчев каза, че не е почитател на конспиративните теории.
"Вярно е, че за мен е загадка защо има актуализация на бюджета, без да е имало кризисни ситуации и при преизпълнение на приходната част. Освен това се дадоха над 200 милиона на министерства, където не се проведоха реформи, като МВР например - това е лош знак, но ако ме питате дали премиерът знае нещо повече от нас, няма как да знам това", заключи Антони Тренчев.
Той каза още, че на блиц-контрол в парламента ще бъде попитани вицепремиерът по еврофондовете Томислав Дончев, както и ще бъдат поканени в Комисията ръководителите на Управляващите органи на оперативните програми за актуална информация.
Програмите се разработват в дълъг период - до 2020 година са разчетени и за мен е загадка твърдението, че няма да има европейски пари, добави Тренчев като даде за пример одобрената часове по-рано Програма за рибарство и аквакултури за 113 млн. евро. Това не го разчитам като знак, че ще спрат еврофондовете, категоричен бе Антони Тренчев.
Той добави, че България няма проблем с усвояването на европейските средства, но ЕК има забележки по обществените поръчки, по които се усвояват фондовете. Правителството направи съответните усилия - предстои да влезе новия ЗОП, с което да се изчистят проблемите по търговете, каза още реформаторът.