/КРОСС/За трети път искат да отложат влизането в сила на глобите за офшорни компании с ниви в България. Предложението е направено по време на заседание на земеделската комисия миналата седмица от проф. Иван Станков от АБВ. Той иска санкциите да влязат в сила не от 1 октомври 2015, а от 1 октомври 2017 г.
Всъщност дружествата, регистрирани в зоните с преференциален данъчен режим, имаха срок още до края на 2014 г. да се разделят с нивите си в България и знаеха, че ще подлежат на санкции. Тогава обаче депутатите в Народното събрание бяха пропуснали да запишат конкретните глоби за неизпълнението. Това стана с промени в закона за земята, като първоначалният гласуван срок за влизане в сила беше 1 май. После обаче в края на април 2015 г. депутатите го отложиха за 1 октомври. Удължаването се налагало заради невъзможността големите компании да продадат притежаваните от тях земеделски земи.
Глобите в момента се налагат от областния управител по местонахождение на имотите, а събраните приходи влизат в бюджета на Министерството на земеделието и храните. То на свой ред, трябва да подаде актуална информация за собствеността върху земеделските земи на областните управители. Подробната информация за самите фирми с офшорни капитали е публична и достъпна през Търговския регистър.
„Това си е чист лобизъм. Отлагането на санкциите с две години явно защитава интересите на офшорни собственици на земеделска земя в България, които вече нарушават закона", коментираха фермери. По данни на експерти в сектора към момента около 300 хил. дка са собственост на такива дружества. Глобата за всеки декар е 100 лв., което означава, че държавата на практика може да събере 30 млн. лв.
Ако внесеното предложение за отлагане с две години на глобите бъде прието, това си е директен подарък за офшорките, които ще имат гратисен период да се разпореждат с нивите си у нас. Още по-абсурдното е, че дори, ако в момента са в закононарушение, след две години отново ще трябва да бъдат проверени. Според вносителя, цитиран от в. „Труд" проф. Иван Станков „ние се съобразяваме с това, че ще се засегнат интереси на чуждестранни граждани, но има нужда още малко да се поработи".