Повишаването на качеството на политиките за грижа и образование на децата от раждането до 3 години е приоритет за ДАЗД
Секция: БЪЛГАРИЯ
18 Ноември 2015 13:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Повишаването на качеството на политиките за грижа и образование на децата от раждането до 3 години е приоритет за ДАЗД

/КРОСС/Ранното детско развитие е решаващо за социализацията, образованието, здравето и жинейската реализация на личността. Държавната агенция за закрила на детето подкрепя създаването на механизми и политики, гарантиращи това развитие, заяви председателят на ДАЗД Ева Жечева по време на институционална среща, на която бе представена и обсъдена Комуникационна рамка за междуинституционално сътрудничество за подобряване качеството на политиките за грижа и образование на децата от раждането до 3 години. 

Рамката е създадена от Фондация „Програма Стъпка по стъпка" в партньорство с ДАЗД и УНИЦЕФ и бе представена от изпълнителния директор на фондацията Емил Бузов. Тя се основава на визията за общество, което работи заедно, и в което осигуряването на възможност детската личност да разгърне целия си потенциал се разпознава като устойчива, предвидима и ефективна държавна политика, основана на правата на децата.

„Комуникационната рамка, която представяме, залага интегрирането на широк спектър заинтересовани страни, инструменти и подходи, добре синхронизирани и допълващи се, за да се осигурят оптимални условия за пълноценно развитие на детето - от доброто физическо здраве, емоционално състояние, начин на живот и хранене до социални умения и готовност за учене през целия живот", подчерта председателят на ДАЗД.
Основните задачи, които комуникационната рамка си поставя, са:
- Дефиниране на ранното детство и приемането на възрастта от 0 до 3 г. като основополагаща за ученето през целия живот;
- Актуализиране на политиките и оптимизиране на сътрудничеството на институционално ниво;
- Приемане на детето като главен участник в процеса на развитие, игра, обучение и учене в детските ясли;
- Подобряване качеството на педагогическата квалификация на участниците /медицински сестри, детегледачки, педагози и др./, включени в цялостния процес на осъществяване на образователно-възпитателни дейности и практики в областта на ранното детство;
- Признаване важността на ролята, която имат семейството и родителите, чиято първостепенна отговорност към децата им дава правото да бъдат подкрепяни от държавата в техните роли, в контекста на предоставяне на качествени услуги на техните деца.

В срещата участваха зам.-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров, омбудсманът Мая Манолова, представителят на УНИЦЕФ за България Мария Хесус Конде, представители на министерствата на образованието и науката и на здравеопазването, на общини и неправителствени организации.