Диана Йорданова: Бюджет 2016 не е най-добрият бюджет, но толкова може държавата
Секция: ПОЛИТИКА
19 Ноември 2015 09:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Диана Йорданова: Бюджет 2016 не е най-добрият бюджет, но толкова може държавата

/КРОСС/Депутатите ще продължат с гласуването на първо четене на държавния бюджет за 2016 година. Това предвижда първата точка от дневния ред на парламента за днешното пленарно заседание.

Бюджетите на една държава не правят реформи. Те просто създават предпоставки за това, заяви в ефира на БНТ Диана Йорданова, зам.-председател на Комисията по бюджет и финанси. Тя призна, че държавният бюджет за 2016 не е най-добрият бюджет. „Но за съжаление такива са реалностите. Това са възможностите на държавата. Ролята на финансовия министър е да разпредели по възможно най-добрия начин финансовия ресурс, с който разполагаме", каза тя. „Над 11 млрд. лв. са заложени за социални плащания и пенсии", добави заместник-председателят на бюджетната комисия в НС. „Тази година за първа година на практика сумите, които се събират в бюджета, са доста по-големи от сумите, с които се дофинансира от държавния бюджет системата на ДОО", посочи Йорданова. Както и Великден пенсионерите с най-ниски пенсии - до 286 лева, колкото е прагът на бедността, ще получат допълнително 40 лева, което ще струва 50 млн. лева допълнително на бюджета.

Корнелия Нинова от БСП посочи, че дефицитът за 2016-та в НОИ расте спрямо 2015-та и че пенсиите ще бъдат увеличени по "швейцарското правило" с 2 лв. Т.е. и ефектът за сериозно увеличение на пенсиите го няма, каза тя. Корнелия Нинова оценява пенсионната реформа като негативна и неприемлива. Нинова твърди, че хората догодина ще обедняват още повече спрямо тази и ще го разберат през февруари. „Причините са няколко - имат да плащат нови данъци, доходите са замразени, има нов дълг от 5 млрд., който на човек от населението е около 720 лв. персонален дълг, освен това през бюджета за Държавното обществено осигуряване ще имат задължения за по-високи осигуровки.

Димитър Танев от Реформаторския блок определи бюджета за 2016 като бюджет на стабилност и растеж. „Приходите, които са планирани в бюджета, нарастват, нарастват изпреварващо спрямо ръста на Брутния вътрешен продукт, което показва, че има постепенно изсветляване на икономиката и то при запазване на основните данъци - данък общ доход, данък ДДС, корпоративен данък. Ние имаме стъпка към фискална консолидация. Изключително важно е ние да направим така, че да харчим толкова, колкото изкарваме", каза Танев.