/КРОСС/ До този момент Франция не е поискала конкретна помощ от нас, но ако поиска, ние ще се отзовем в рамките на възможностите ни.
Това каза в кулоарите на парламента военният министър Николай Ненчев.
На въпроса какво можем да дадем, Ненчев отговори:
"Не бих могъл да кажа какво точно очакват от нас. Доколкото разбирам, очакват в позициите, в които са те в някои международни мисии да бъдат подпомогнати от други страни членки, а те да се фокусират върху вътрешните си проблеми".
Ненчев обаче подчерта, че България не само има готовност, но има и задължение да участва в мироопазващи действия извън границата на България и добави:
Теоретично бихме могли да участваме в сухопътна операция срещу Ислямска държава, но до момента не сме водили разговори в този смисъл.
Депутатът от БСП и бивш министър на отбраната Ангел Найденов коментира, че в разговори с всяка страна членка Франция ще определи опции за помощ. Това може да бъдат финансови, военни или граждански възможности", посочи той. На въпроса можем ли пратим български контингент, депутатът поясни: Решението за задействане на текст от договора за ЕС беше взето във вторник (а не чл. 5 от договора за НАТО, който предвижда основно и единствено военни възможности) и за да има подкрепа от България, трябва да има съгласуване и позиция на българското правителство. Това е основанието да поискаме съвместно заседание на комисиите по външна политика и по отбрана, където да изслушаме министрите на отбраната и на външните работи".
По-рано днес и външният министър даниел Митов заяви, че Франция досега не ни е поискала помощ в борбата срещу тероризма. Заставаме зад Франция в този тежък момент, солидарни сме и сме готови да помогнем, според възможностите си с каквото трябва, коментира Митов като посочи, че пмощта можело да бъде не само военна, но и логистична.
Искането на помощ от страна-членка на Европейския съюз (ЕС) по силата на договора става двустранно-по линията на двустранните отношения, обясни той.
Страната ни би могла да окаже логистична подкрепа, с обмен на информация по линия на военното ни разузнаване, с експертиза, с информация за бежанските потоци, посочи и министър Ненчев. По думите му засега не е обсъждано пряко участие на България във военни действия.
Междувременно в Благоевград премиерът Бойко Борисов бе категоричен, че България няма да участва във военна операция срещу "Ислямска държава". Според него Европейският съюз и НАТО трябва да преразгледат политиката си в подобни ситуации.
За намерените в Париж български калашници, Ненчев заяви, че не можем де носим отговорност за тях, тъй като били произведени 70-80-те години и е трудно да се каже, че са излезли от нашата страна.