Разпадът на Арабския свят в този му вид е неизбежен
Секция: Интервюта
19 Ноември 2015 14:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Разпадът на Арабския свят в този му вид е неизбежен

/КРОСС/Европа трябва да спре да се намесва активно и да помисли за своята защита, казва в интервю за "Сега" арабският журналист Мохамед Халаф, хоноруван преподавател във Философския факултет и във Факултета по журналистика на СУ "Св. Климент Охридски"

- Г-н Халаф, преди дни Владимир Путин каза, че 40 държави, сред които и представители на Г-20, финансират "Ислямска държава". Да изброим някои.

- Голяма част от финансирането идва по линия на петрола. На места връзките са толкова оплетени, че е трудно да се каже дали става дума за подкрепа от държавата, или от структури в нея. От "Ислямска държава" петрол купува самият Башар Асад, защото тя го продава в пъти по-евтино. С него той зарежда армията си. Купуват иракчаните, които продават навън техния скъпо, а използват другия за вътрешни нужди. Купува Турция, която е най-големият потребител на петрола на ИДИЛ от началото до сега. Говори се, че с това се занимава синът на Ердоган - Билал. Освен постоянен трафик с цистерни Турция беше направила и нефтопровод и газопровод от териториите на ИДИЛ към вътрешността си. Минаваше по течението на една река. Купуват фирми от Иран. Всеки ден от петрола джихадистите получават между 3 и 4 милиона долара. Г-н Путин е прав да посочва това като основен проблем, но не казва, че неговите съюзници Сирия и Иран също участват активно в процеса. 

ИДИЛ се финансира още от отвличания и откупи, откъдето получава пари дори от Европа и САЩ, макар че Щатите отричат. Но те също плащат откупи, като използват посредници - например Катар. По времето на "Ал Кайда" излезе информация, че една година ЕС е дала 120 милиона евро на Осама. ИДИЛ наследи този способ за привличане на средства. 

- Може ли да се каже, че истинската военна операция срещу ИДИЛ ще започне тогава, когато на практика, а не само на думи, се спрат източниците й за финансиране?

- Може, но това няма да е никак лесно. Освен от петрола джихадистите се финансират и от много добрата данъчна система, която наложиха в контролираните територии. Събират акцизи, митнически сборове и т.н. Обществена тайна е, че ИДИЛ контролира част от митниците между Сирия и Ирак, между Турция и Сирия, между Сирия и Йордания. Събират данъци от търговските вериги, от индустриалците. Търгуват с културни ценности. Ние ги видяхме да разрушават храмовете в Палмира, но тези статуи просто не можеха да бъдат изнесени. Това, което ислямистите намериха в музеите, отдавна вече се продава на колекционери. "Ислямска държава" в момента контролира и търгува с пшеницата, която Ирак произвежда. Силозите в района на град Мосул са в техни ръце и джихадистите полагат усилия този бизнес да се развива. В последните две години ИДИЛ направи за производителите на зърно в завоюваните територии толкова, колкото правителството на Ирак никога не бе правило. Те започнаха да получават дотации, торове. ИДИЛ намери много пари и в иракските банки. В банката на Мосул например джихадистите намериха над 420 милиона долара. Допреди два месеца иракското правителство пък превеждаше парите на чиновниците в Мосул в банка, контролирана от джихадистите. Жителите на града и в момента плащат данъци на ИДИЛ с пари, осигурени от властите в Багдад. Много хора в Арабския свят - и богати, и не толкова, доброволно даряват пари на ИДИЛ.

- Искате да кажете, че отношението към ИДИЛ сред обикновените хора в Арабския свят далеч не е като в Европа?

- Зависи какво е интелектуалното ниво на хората и в кои арабски райони се намират. ИДИЛ има много силна подкрепа сред хората в сунитските райони на Сирия и Ирак, които бяха маргинализирани от шиитските правителства на двете държави. В Ирак жителите на Мосул, на Рамади, който в момента правителствените сили се опитват да си върнат, на Тикрит, родното място на Саддам Хюсейн, виждат в лицето на "Ислямска държава" шанс да върнат достойнството си, да получат справедливост, да заживеят достоен живот. Бойците на "Ислямска държава" биват носени на ръце в сунитските райони, защото воюват безпощадно с шиитите. За сунитите шиитите, разбирай Иран, са неверници почти толкова, колкото са християните и евреите. Мисленето на обикновените суните е: ИДИЛ може да са зли и безмилостни, но ни защитават и се грижат за нас повече, отколкото го правеше правителството на Асад и това на Малики, докато бе на власт. 

- Има ли шанс Европа да повлияе по някакъв начин на настроенията сред сунитите? Мразят ли ни и сунитите толкова, колкото ни мразят джихадистите, повечето от които определяме като салафити?

- Шансът е в това, че не всички сунити виждат в "Ислямска държава" проект, в който има бъдеще. Както и не всички сунити признават Саудитска Арабия като свой законен представител пред останалия свят. За много хора в Ирак и Сирия в ИДИЛ няма перспектива за техните деца, а Саудитска Арабия отдавна се е дискредитирала в очите им. И ИДИЛ, и Саудитска Арабия искат да бъдат символ на сунитския Арабски свят. Те и затова започнаха като съмишленици, но по-късно интересите им ги противопоставиха един на друг и в момента саудитите финансират враговете на джихадистите.

- Откъде идва омразата към Европа?

- Ненавистта към Европа не идва от това, че тя воюва с ИДИЛ. ИДИЛ съществува от две години, а омразата към Европа се трупа от 60. Тя се натрупа от това, че диктаторските режими 60 години учеха арабите - и в Сирия, и в Иран, и в Египет - на това, че християните в Европа и Америка са виновни за бедите на арабите. Че те подкрепят Израел в стремежа му да ограбва и убива мюсюлманите. Арабското дете се раждаше и чуваше у дома, че САЩ и Европа са ни измамили и изоставили, че благодарение на тях евреите са ни взели Палестина. В училище това го пише и в учебниците, същото се говори и в университетите - християните искат да ни отнемат идентичността. Това се повтаря непрекъснато и от медиите. Наскоро казах, че над 50 арабски телевизии постоянно промиват мозъците на хората в Близкия изток по отношение на Европа. Бройката е дори по-голяма. Отворете сайта memri.org и го разгледайте. Прави го евреин, бивш шеф на израелското разузнаване. Занимава се с мониторинг на медиите в региона. От него ще научите много интересни неща. 

"Ислямска държава" набра бързо скорост, защото обещава да върне времената и порядките от ранния ислям, когато Арабският свят е бил люлката на прогреса, родил е алгебрата, медицината и т.н. Хората виждат в техните думи надежда, упование, шанс за по-добър живот. И някои приемат, че ако не на този свят, ще го получат на онзи. Всичко това се получи, защото за 60 години диктаторски режими Арабският свят бе напълно посечен и обезглавен. Вместо образование и социални програми децата попадаха в джамиите, в ръцете на аятоласите и имамите. В цели държави жените нямат никакви права, те са със статут на добитък. 

Когато се появиха интернет и социалните мрежи, когато телевизиите навлязоха глобално навсякъде, арабите започнаха да виждат какво се случва по света и да сравняват с живота, който те водят. И това доведе до огромната бежанска вълна, а не само "Ислямска държава". От нея бягат не повече от 20 на сто от хората, останалите 80 търсят по-добър живот.

- Какво е бъдещето на Арабския свят след ужасната картина, която описахте?

- Арабският свят ще започне да се реформира, когато държавите отделят религията от светския живот. Когато светската власт поеме функциите, които в момента е дала на религиозните водачи - образование, възпитание, досег с култура и изкуство, тогава арабските страни ще започнат да излизат от хватката на религиозните догми. В Европа това се е случило след времената на Инквизицията и е довело до Ренесанса. Другото нещо, което арабските страни трябва да започнат да правят, е да разпределят по-справедливо благата, с които държавата разполага. В страни като Кувейт, Катар, ОАЕ това се случва и там хората живеят по-спокойно и миролюбиво. В същото време и Иран, и Ирак, и Сирия също разполагат с петрол, но там приходите от него отиват основно за издръжката на елитите и за въоръжаване. 

Накрая ще кажа, че и Европа, и Америка не мислят за Арабския свят в перспектива. Не виждам нито тук, нито там лидери, които наистина разбират какви са проблемите в Близкия изток. Или ако ги разбират, не искат да ги кажат на глас. Европейските и американските лидери се подмазват на шейховете, за да сключват сделките си с тях. Това ги интересува. Мисля, че Европа трябва да спре да се намесва по начина, по който го е правила, и че трябва да остави Арабският свят да извърви пътя, който има да извърви. Най-вероятно моделът там ще се смени след жестока война, която ще пренареди картата на държавите и ще ги създаде на принципа нация-държава, а не на принципа "Всички сме араби", който наблюдаваме в момента. Мисля, че разпадът на Арабския свят в този му вид е неизбежен и вместо да се опитва да спре нещо, което не може да бъде спряно, е по-добре Европа да се заеме по-сериозно с изграждането на надеждна защита на собствената си демокрация. На Стария континент вече е внесен и отгледан много ислямски радикализъм. Мисля, че е крайно време тези държави да се заемат по-отговорно с неговото изкореняване, защото е заблуда, че няколко ареста ще оправят проблема.