/КРОСС/ Работата по Норвежкия финансов механизъм (НФМ) ни позволи да развиваме и провеждаме устойчиви политики в областта на правосъдието, тя ни даде възможност да държим на фокус дългогодишни проблеми.
Това заяви министърът на правосъдието Христо Иванов пред посланици от Европейското икономическо пространство, Европейския съюз, Швейцария и САЩ при представянето на резултатите в областта на съдебна реформа, постигнати с подкрепата на Норвежкия финансов механизъм. На срещата в норвежкото посолство вчера, организирана от посланика на кралство Норвегия Н. Пр. Гюру Катарина Викьор, присъстваха още ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Огнян Златев и Марияна Кордова, ръководител на Националното координационно звено на НФМ.
Министър Христо Иванов благодари за подкрепата на норвежките партньори при провеждането на устойчива политика в ключови сфери, в които България има дългогодишни проблеми - лошите условия и пренаселеността в затворите и развиване на националния капацитет за прилагане и спазване на стандартите на Европейската конвенция за правата на човека.
Той посочи, че благодарение на средствата, осигурени от НФМ по БГ15, са обзаведени медицинският център и детската ясла към единствения женски затвор в страната в Сливен, построена е и е оборудвана сграда, в която се помести арестът и пробационната служба в Шумен, реновирана е учебната сграда на ГДИН в Плевен, преоборудвана е Специализираната болница за активно лечение на лишени от свобода при затвора в Ловеч, като до края на годината там ще бъде обновен и кухненския блок. В началото на следващата година ще бъде готов изцяло обновеният корпус на затвора в Стара Загора и ще бъде рехабилитирано затворническото общежитие от затворен тип „Атлант" към затвора в Ловеч. В момента се провеждат и мащабни строително-ремонтни дейности по преустройство на сграден комплекс в с. Дебелт за целите на затворническо общежитие от закрит тип. То ще разтовари най-пренаселения затвор у нас - този в Бургас, като в него ще могат да бъдат преместени около 450 лишени от свобода, които в момента търпят наказанието си в Бургаския затвор, обясни министър Иванов.
Благодарение на средствата по програмата БГ14 е подобрен достъпът на уязвими групи до правна помощ, чрез въвеждане на пилотен проект за "гореща телефонна линия за първична правна помощ" и регионални центрове за консултиране, обучен е широк кръг от магистрати и експерти в областта на човешките права и свободи.
По думите на правосъдния министър успешното реализиране на програмата се дължи едновременно на усилията на Министерството на правосъдието и на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Постигнатите резултати с финансовата помощ на НФМ са „важни стъпки по укрепването на ВСС и подобряването на ефективността на съдебната власт", каза министър Христо Иванов. Той припомни, че при подготовката на проекта на бюджета за съдебната власт за 2016 г. за първи път правителството е предложило повече средства за съдебната власт от предвиденото в първоначалния вариант на Министерството на финансите. По думите на министър Иванов, в центъра на мотивите за това решение е постигнатото от ВСС с подкрепата на НФМ, а именно изработените критерии и методология за качествена оценка на натовареността на магистратите, което е една от съществените предпоставки за продължаване на съдебната реформа.
Посланикът на Норвегия Н. Пр. Гюру Катарина Викьор благодари от своя страна за чудесното сътрудничество с Министерството на правосъдието и посочи, че НФМ цели да помогне на България да укрепи върховенството на правото и защитата на правата на човека.