Цецка Цачева се срещна с председателя на Европейската сметна палата Витор Калдейра
Секция: ПОЛИТИКА
19 Ноември 2015 16:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Цецка Цачева се срещна с председателя на Европейската сметна палата Витор Калдейра

/КРОСС/Председателят на Народното събрание Цецка Цачева се срещна с председателя на Европейската сметна палата Витор Калдейра. В разговора участваха и председателят на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова и българският представител в Европейската сметна палата Илиана Иванова. По време на срещата бяха обсъдени заключенията на Годишния доклад на ЕСП за изпълнението на европейския бюджет за 2014 г.

„Днес ЕС е изправен пред сериозни предизвикателства и трябва да приоритизира своите ресурси, за да постигне повече със съществуващия бюджет, в частност в рамките на програмите със споделено управление. ЕК трябва да работи заедно с държавите-членки, за да ограничи рисковете и в тази връзка националните парламенти имат много важна роля," заяви след срещата Витор Калдейра.

„Ролята на националните парламенти във връзка с европейските фондове става все по-голяма, особено предвид факта, че 80% от европейския бюджет се разходва в рамките на споделено управление между ЕК и държавите-членки", отбеляза Цецка Цачева.

„Доказателство за това е и фактът, че представители на националните парламенти на ЕС бяха поканени на съвместно заседание в Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент във връзка с процедурата по освобождаване от отговорност на ЕК за изпълнението на бюджета. Всички европейски и национални институции, отговорни за разходването на европейския бюджет, трябва да си подадат ръка и да засилят още повече сътрудничеството помежду си. Тази среща днес е доказателство за усилията ни в тази посока", допълни още председателят на парламента.

„За 2014 г. изчисленият процент грешки за бюджета на ЕС като цяло остава стабилен, сравнен с предходните години. В България са проверени 13 операции като в областта на Европейския социален фонд не са констатирани нарушения за страната ни. България трябва да продължи сериозните усилия, които се полагат за подобряване на системите за управление и контрол на европейските програми," сподели също Илиана Иванова.