Лекари: Не трябва да бързаме за кръстосаното донорство
Секция: Здраве
19 Ноември 2015 19:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Лекари: Не трябва да бързаме за кръстосаното донорство

/КРОСС/Пациенти настояха у нас да се разреши кръстосаното донорство, което да даде възможност живи хора да даряват органи на други, с които не са кръвни роднини. Така според пациентите ще намалеят листите на чакащи за трансплантация. Въпросният метод се практикува в развитите страни и позволява роднина на един пациент да дари орган на втори, с когото е съвместим, а роднина на вторият пациент от своя страна пък да дари орган на първия.

Според лекари обаче не трябва да бързаме с предприемането на подобна стъпка, тъй като все още у нас нито един медик не може да гарантира, че тези трансплантации биха били успешни. Един починал донор ще наруши доверието към донорството въобще в България, категорични са лекарите. Към момента у нас по закон чакащите за трансплантация могат да получат орган от живи хора само когато те са им кръвни роднини.

Първият случай на кръстосано донорство е през 1991-а година в Южна Корея. Към момента кръстосано донорство се извършва в страни като Швейцария, Англия, Холандия, Австрия, Турция и САЩ. Българските лекари не са по-малко кадърни, за да не го въведат и в България, убеден е председателят на Федерация „Български пациентски форум" Иван Димитров.

Не можем да обясним на пациентите, които търсят вариант да направят трансплантация и все повече търсят кръстосано донорство в чужбина, каза той. „С какво нашите специалисти са по-лоши от тези в чужбина", пита се Димитров.

За българските лекари обаче е малко рано кръстосаното донорство да се разреши, категоричен е националният консултант по трансплантология проф. Любомир Спасов.

„Няма нито един лекар да извършва каквато и да е манипулация, ако няма възможност да даде 100 процента сигурност на пациента, който е на операционната маса, че тя ще бъде безвредна и успешна. Тук става въпрос за голяма хирургия и дори малки неудачи биха провалили целия трансплантационен процес. Затова когато достигнем етап както държавите, където се извършват хиляди трансплантации, и обществото има елемент на доверие към този процес, тогава можем да мислим за отиване към следващата стъпка - кръстосаното донорство. Един починал жив донор ще наруши трансплантациите въобще в България", обясни проф. Спасов.

Подобна е и тезата на един от най-добрите коремни хирурзи у нас, както и бивш национален консултант по трансплантология проф. Никола Владов.

„Трябва да има широка обществена дискусия по отношение на кръстосаното донорство, да бъдат изчистени индикации, да бъде изчистен този процес законодателно, медицински и тогава да пристъпим към кръстосано донорство, но на този етап, докато това нещо се случва, ние трябва да се борим да увеличим трупното донорство", категоричен е той.

Въпреки че от началото на годината у нас са извършени 60 трансплантации, което е три пъти повече отколкото през 2012-а година, все още 1029 души чакат за орган, който да спаси техния живот.