/КРОСС/Бактерии, станали резистентни към последното поколение антибиотично лечение, с могат да предизвикат глобална епидемия, съобщава британският вестник "Индипендънт", цитирайки откритие на китайски учени.
Ген направил бактерията резистентна към полимиксини, на които лекарите разчитат в лечението, когато всяко друго завърши без успех.
Налице е "изключително тревожно" доказателство, че генът може да направи бактериите супер устойчиви, което ще доведе до сериозни епидемии.
Учените са открили щамове на E.coli и други заболявания, които могат да причинят сериозни инфекции и дори смърт. Един щам на E.coli е показал резистентност към колистин по време на рутинни тестове в Шанхай.
Учените са открили, че бактерията може да прехвърля имунитета си към лекарството към други вирусни щамове чрез гена mcr -1. Резултатите наложили провеждането на по-нататъшни тестове на бактериални проби в кланици за свинско и пилешко месо в четири китайски провинции. Високо разпространение на гена, причиняващ резистентност, е намерено при бактерията E. Coli, изолирана от животни, суровинни и месни проби. Обезпокоително е, че този ген се разпространява все повече от година на година, алармираха учените след изследвания между 2011 и 2014 г.
Според водещия автор на изследването Джин Хуа Лиу от университета в Гуанджоу това са изключително обезпокоителни резултати. Колистинът е полимиксен антибиотик, който се използва в селското стопанство, а колкото по-често се употребява, толкова повече ще се разпространява генът, водещ до резистентност. В Китай свиневъдството е най-голямото в света. То е два пъти по-голямо, отколкото в цяла Европа.