Премиерът Б. Борисов обсъди с редседателя на Европейската сметна палата управлението на еврофондовете
Секция: ПОЛИТИКА
20 Ноември 2015 11:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Премиерът Б. Борисов обсъди с редседателя на Европейската сметна палата управлението на еврофондовете

/КРОСС/Ефективното управление на еврофондовете беше сред основните акценти в разговора на министър-председателя Бойко Борисов с председателя на Европейската сметна палата Витор Калдейра. Премиерът прие в Министерския съвет Калдейра, който е на работно посещение в София. 

Председателят на Европейската сметна палата приветства усилията на българското правителство за подобряване на управлението на европейските средства. Витор Калдейра посочи, че през последните години Комисията и държавите-членки са постигнали напредък в предотвратяването и коригирането на грешки.
Министър-председателят Борисов благодари за препоръките на Европейската сметна палата, които помагат да подобрим още повече управлението на еврофондовете. Премиерът отбеляза значителния напредък в усвояването на европейските средства в страната ни от началото на тази година. Този сериозен ръст беше отчетен и от Европейската комисия, според която България се нарежда на второ място по процент реални плащания по структурните фондове за периода 1 януари - 12 октомври 2015 година. „Всичко това са конкретни проекти и ползи за българските граждани и резултат от нашата постоянна работа и стремеж за подобряване на системите за контрол", посочи Борисов.
В извадката на Европейската сметна палата за 2014 г. са проверени 13 транзакции в България, отнасящи се до Европейския социален фонд и Програмата за развитие на селските райони. В нито една от тях не са открити количествено измерими грешки. За втора поредна година не са открити грешки по Европейския Социален Фонд. Европейската сметна палата отчита и предприетите ефективни действия в България при отстраняването на слабостите, идентифицирани при предишни нейни доклади, в частност засягащи системата за идентифициране на земеделски парцели и качеството на проверките на място.