Държавната дума на РФ и Съветът на федерацията се обявиха за развитието на международното антитерористично сътрудничество
Секция: Русия
20 Ноември 2015 14:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Държавната дума на РФ и Съветът на федерацията се обявиха за развитието на международното антитерористично сътрудничество

/КРОСС/ На 20 ноември Държавната дума на РФ и Съветът на федерацията приеха документ, в който се настоява за по-строга наказателна отговорност за извършване на терористични престъпления, както и за развитието на международното сътрудничество в борбата с тероризма, съобщи ТАСС.

Предизвикателство за цивилизацията

„Тероризмът за пореден път обяви война на света. Отправено е предизвикателство към цивилизацията, нашето общество, правата и свободите на човека, включително и на основното право, гарантирано от чл. 20 от Конституцията на РФ – правото на живот“, се казва в документа.

Депутатите отбелязват, че „природата на тероризма е безчовечна; негови жертви стават обикновените беззащитни хора, живеещи мирен живот“. „Терористите не щадят нито жените, нито децата. Те разчитат на страха и паниката, на разделението в обществото, на слабостта на народния дух и държавните институции“, посочват авторите, отбелязвайки, че светът си има работа „със зло, с което не може да се договори и което е недопустимо да умиротвори“.

Затова, подчертават те, както и нацизма, тероризмът, наричан „чумата на XXI в.“, „трябва да бъде унищожен, изтръгнат от корен, а неговите вдъхновители и организатори – осъдени от най-строгия човешки съд“. „Ние трябва заедно да направим всичко възможно, за да няма тероризмът никакви шансове“, пише още в документа.

Да се обединят усилията

Депутатите и сенаторите припомнят последните инициативи на Русия в борбата срещу тероризма, в това число и призива на президента на РФ Владимир Путин от трибуната на Общото събрание на ООН „да бъде създадена истински широка международна антитерористична коалиция“, приетите тази седмица обръщения на Съвета на федерацията и заявлението на Държавната дума.

Участниците в общото събрание също така заявиха необходимост от „установяване на широко международно сътрудничество с всички държави без изключение, както и с организациите и структурите, изразяващи готовност за такова сътрудничество“. За тази цел те обещаха да окажат „максимална подкрепа на руския президент с възможностите на Федералното събрание на законодателно ниво, както и със средства на парламентарната дипломация“.

Освен това, поставено е за задача и „инициирането на съответните решения в международните парламентарни организации, съдействие за създаването на ефективни международни институции за предупреждение и пресичане на дейността на международните терористични структури при безусловната централна роля на ООН и нейната Глобална контратерористична стратегия в този процес“.

Като още една цел е назована и хармонизацията на международното право и националните законодателства в сферата на предупреждението и пресичането на тероризма. „Тероризмът трябва да бъде обявен за престъпление без срок на давност и да се преследва строго във всички държави на планетата“, се подчертава в документа.

Срещу терористите и техните съучастници

Говорейки за противопоставящите се на тероризма „здрави сили“, депутатите се спират на въпроса за съучастието на тероризма, тъй като според тях, „тероризмът – това са не само отряди от терористи и фанатици-самоубийци, но и тяхната мощно икономическа база, разклонена мрежа от информатори, агитатори и вербовчици, най-модерните технологии“.

Те считат за необходимо „да се съдейства на международното сътрудничество и обмена на информация за пресичането на терористичните актове, преследването на терористите и използването на съвместни мерки по отношение на тези, които оказват подкрепа на терористите“. „Доставките на оръжие на терористичните групировки, купуването от тях на суровини и културни ценности – това е съучастие в престъпленията им, което трябва да се наказва не по-малко решително от действията на самите терористи“, убедени са представителите на Федералното събрание на РФ.

Според тях, всички, които се противопоставят на тероризма, „трябва да бъдат по-силни и по-ефективни във всичко – във военната, правоохранителната, политическата, икономическата, хуманитарната и другите сфери“. Тъй като „съвременният международен тероризъм не може и не трябва да се асоциира с някаква религия, националност или етническа група“, дойде моментът „да бъдат оставени настрана въпросите, внасящи разделение в редиците на защитниците на хуманизма и самата човешка цивилизация, да се покаже пример за общонационално единство и сплотеност в борбата с общото предизвикателство“.

Законодателно решение

Депутатите и сенаторите предложиха и комплекс от законодателни мерки, насочени на борбата срещу тероризма.

Сред тях са – по-строга наказателна отговорност за тероризъм и помагачество за него, „включително вербуването, агитацията, пропагандата на методи и практика за тероризъм, както и финансирането и всякаква друга подкрепа на терористичните групировки“. Освен това, заявена е и необходимостта от „засилване на мерките за гарантиране на сигурността на гражданските лица по време на провеждане на масови мероприятия, в транспортните средства и други обществени места, считайки това за абсолютен приоритет при разработването на съответните нормативни актове“.

Още едно предложение се отнася до усъвършенстването на законодателството на РФ и нормите на международното право „в областта на миграционната политика за пресичането на всякакви форми за разпространение на тероризма и международната престъпност“.

В приетия документ се констатира и необходимостта от предприемане – съвместно със субектите на РФ, институциите на гражданското общество, традиционните религии, медиите – на „необходимите мерки за профилактика на религиозната, етническата и други форми на екстремизма, отстраняването на социално-икономическите и идеологическите корени“. „На обществото е необходим устойчив имунитет от терористичната зараза и от всякакви идеи, насочени на разпалване на национална или религиозна омраза, на подкопаване на обществения ред – само тогава всички опити на екстремистите ще бъдат обречени на провал“, поясняват депутатите.

Единството – ключ към успеха

Участниците в събранието подкрепиха решителните мерки, предприети от руския президент „за противодействие на терористичната заплаха в Русия и извън пределите й, включително и военната операция на РФ в Сирийската арабска република“ и посочиха правомерността и обосноваността на предложението на Върховния главнокомандващ „да използва чл. 51 от Устава на ООН, даващ право на държавата на самоотбрана“.

Те също така високо оцениха „самоотвержения труд на правоохранителните органи и специалните служби, резултатите от работата на които позволиха предотвратяването на терористични актове“.

„Няма съмнение в това, че много от тях не са се състояли благодарение на активната позиция на руските граждани“, посочват депутатите, изразявайки вяра в „силата на гражданското общество, силата на народния дух и историческата способност да побеждава“.

„Нашето единство е ключът към общонационалния успех в борбата срещу това зло. Заедно ние ще победим, както са побеждавали нашите отци и деди!“, се посочва в заключение.

Депутатите от Държавната дума и членовете на Съвета на федерацията на съвместно заседание в петък разгледаха въпросите за борбата с тероризма; участие в мероприятието, което се проведе в Колонната зала в Дома на съюзите, приеха също така представители на регионалните законодателни събрания, традиционните конфесии и обществени организации. Окончателното решение бе изготвено от специална работна група, оглавявана от председателя на парламентарната комисия по конституционното законодателство и държавното строителство Владимир Плигин.