Чарли Чаплин и Лайза Минели оживяха в НДК
Секция: КУЛТУРА
20 Ноември 2015 14:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Чарли Чаплин и Лайза Минели оживяха в НДК

/КРОСС/На 19-ти ноември в Мраморното фоайе на НДК се състоя официалното представянето на първата част от проекта „Живот като на кино" на Фондация „Стоян Камбарев", а именно откриването на Фотографската изложба, която може да се види до 24-ти ноември.
Председателят на Фондацията и продуцент на проекта Деси Тенекеджиева откри събитието и представи фотографа и арт директор Мариета Ценова-знаково име във визуалното съвременно българско изкуство и един от създателите на култовото списание "Егоист", която работи по излoжбата в сътрудничество с асистентски екип от млади таланти, начело с Димитър Дачев. Д-р Людмил Веселинов поздрави гостите от името на любезния домакин НДК, след което и кинокритикът д-р Геновева Димитрова сподели свои мисли за киното, живота и изкуството. През цялата вечер звучеше филмова музика, която допълваше кино атмосферата на събитието.
Сред участниците във фотосесиите могат да бъдат забелязани и известни имена от културния ни живот: проф.Георги и Лозанов и съпругата му Галя са Уди Алън и Сларлет Йохансън от филма "Сензацията", Джони Петков, Джеки Стоев и музиканта Васил Гюров отплаваха в "И корабът пътува" на Фелини"
Деси Тенекеджиева се превъплъти в образа на Лайза Минели в „Кабаре" на Боб Фос, Антон Георгиев-Бенкса и Константин Вълков оживяха като героите на Копола от "Кръстникът", а Стефан Китанов и Миленита бяха "Изгубени в превода" на София Копола.

И това са само малка част от впечатляващите 33 оригинални фотографии, инспирирани от известни филмови сцени, които Фондация „Стоян Камбарев" показа вчера.

Изложбата "Живот като на кино" е първа част от едноименния арт проект на Фондациятa, която събира в едно кино, театър, музика и художествена фотография и се финансира по Програма БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства" на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г., чрез Министерството на културата. Идеята е да се направи интерпретация на влиянието на киното в живота на хората, проекцията му в съвременното изкуство и музикалното му въздействие върху различни социални среди. Изпълнителен продуцент е Активист 38.

В проекта участват и деца, ученици и студенти. Общото между всички са интереса, любопитството и любовта към киното, привързаността към любими герои, филмови звезди и към филмовата музика.
Изборът на лентите е селекция от филмови течения, маркирали миналия век - италиански неореализъм, френската Нова вълна, златните години на холивудското кино, независимо европейско кино, филми на режисьори със силен артистичен почерк, филми с актьори създали легендарни образи. Ето и още някои от лентите, вдъхновили фотографиите: „До последен дъх"/реж. Ж.Л. Годар/, „Модерни времена" /реж. Чарли Чаплин/ , „Ах този джаз" /реж. Боб Фос/, „Закуска в Тифани"/ реж. Блейк Едуардс/, „Списъкът на Шиндлер" /реж. Стивън Спилбърг/, „Циганско време"/ реж. Емир Кустурица/ и много други. Не са пропуснати и няколко български филма, сред които се откроява „Козият рог" на Методи Андонов.
Фотографиите не са точни възстановки на филмовите сцени, а са повлияни от атмосферата на филма, от даденостите на локацията, вдъхновени са от участниците в кастингите, от тяхното излъчване и поведение. Визиите са индиректни препратки, сходства в интериори, лица, ситуации, разпознаваеми визуални кодове, физическа прилика с актьорите или реални истории, свързани с филмови сценарии. Например, емблематичният кадър от "Закуска в Тифани" е сниман пред книжарница Нисим на семейството на Валери Петров, а не пред най-скъпия бижутерски магазин в света. Фотосесиите са реализирани на много и разнообразни локации в София, Банкя, Варна, Каварна, Шабла, влака за Пловдив, изоставеното "Морско казино", клубове, кухни, хотели.

Арт-събитието събра много любители на кино и фотографското изкуство, гости, приятели и партньори на Фондацията и разбира се, голяма част от 90-те участника във фотосесиите, всички от различни възрасти, професии, образование, културни интереси, от различни социални и етнически групи.
Поп звездата Миро също уважи събитието, а Деси Тенекеджиева обяви, че той е важна част от същинската част на проекта „Живот като на кино", а именно големите концерт- спектакли с филмова музика, мултимедия и съпътстващата ги фотографска изложба, с музикален продуцент маестро Страцимир Павлов, които ще се осъществят през март и април следващата година в пет български града.
Откриването на изложбата „Живот като на кино" протече с любезната подкрепа на винарска изба Етно- дългогодишен и верен приятел на Фондация „Стоян Камбарев", а официален комуникационен партньор е Публисис Груп България. Първата българска онлайн телевизия In Life e медиен партньор на Фондацията вече втора година.