Пл. Орешарски: Актуализацията на бюджета може да доведе до санкции от ЕК
Секция: ИКОНОМИКА
22 Ноември 2015 10:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пл. Орешарски: Актуализацията на бюджета може да доведе до санкции от ЕК

/КРОСС/ „Изпълнението на бюджета през настоящата година даваше надежди за стъпка в посока на фискалната консолидация. Поне така твърдяха най-вече нефинансистите. Властите периодично се хвалиха с по-добрата събираемост на държавните приходи, дошла в основната си част от мерките, предприети от предходното правителство", пише бившият премиер Пламен Орешарски в профила си във Фейсбук.

За деветмесечието отчетоха сравнително добър по размер бюджетен излишък, както от по-високите приходи, така и от задържаните разходи. Но в крайна сметка оптимизмът бе прибързан. Очертаващият се годишен резултат е дори по-лош от планирания. С извършваната тези дни бюджетна актуализация, дефицитът не намалява, а се увеличава от 3 на 3,3 % от БВП. Това е реален риск страната отново да попадне в санкционна процедура на ЕК за прекомерен дефицит, както това стана при Дянков през 2009 и 2010 г., коментира още Орешарски.

Да реализираш сравнително голямо преизпълнение на приходите и да не се вместиш в предварително планирания бюджетен дефицит си е своеобразно „постижение", но за съжаление, изцяло с негативен знак. Показва напълно изпуснат контрол върху разходите, предупреждава финансистът.

Според него на този фон представеният проектобюджет за следващата година е изпълнен с нови надежди пак за фискалната консолидация. В него вместо сегашните 3,3 % бюджетен дефицит е планиран 2%.

Това е добра новина, посочва Орешарски, но пита доколко тя е реалистична?

След като през настоящата година правителството с лекота проигра реална възможност да свие дефицита, кое да ни кара да вярваме, че следващата година ще бъде по-различно.

Втората новина, по думите на бившия премиер, е, че от проектобюджета за следващата година е отсъствието на каквито и да е политики - характерна черта на всички проектобюджети на първия Кабинет на ГЕРБ. Присъствието на т. нар. реформатори не променя с нищо тъжния факт, че страната ще изгуби поредната си година в очакване на някаква, макар и частична реформа.

Най-интересната част в проектобюджета, която никой не обсъди, е заявеното намерение на властите да разходват повече от 5 млрд. лв. публични средства за преструктуриране на финансови институции (вж. чл. 67 и 68), посочва Орешарски.

Разбираемо е, че все още няма яснота за мащаба на необходимите интервенции, но не е разбираемо защо само и единствено върху бюджета трябва да падне тежестта по почистването на банковите портфейли...? - подчертава експертът.

Другото в проектобюджета са цифри, зад които прозира грижа за спокойствието на властта, но не и за развитието на страната през следващата фискална година, заключава Пламен Орешарски.