/КРОСС/ „Силите и механизмите, които следват тези поправки, се очертават все по-ясно - ние нямаме нужда от „Ислямска държава", защото имаме вътрешни разрушители, които преиначават нашата история", каза проф. Диана Гергова в коментар на предстоящите поправки в Закона за културното наследство.
„Това е следващата крачка към унищожаване на истинските професионални структури и механизми, които трябва да вземат отношение за съдбата на всеки един паметник, така че всеки реализиран проект да отговаря не само на световните, но и на изискванията на нашите закони и да покаже нашето отношение и уважение към миналото", каза проф. Гергова в интервю за предаването на БНР „Неделя 150".
Тя коментира предлаганите от депутати от ГЕРБ поправки в Закона за културното наследство, които позволяват Националният институт за недвижимо културно наследство да бъде заобиколен при инвестиционни намерения и намеса в паметници на културата, а правомощията в тази област да преминат към експерти, назначени на щат в общините. Проектът вече е одобрен от Комисията по културата на първо четене.
По думите на проф. Гергова зад измененията прозират интересите на големи строителни компании и на администрацията, която кандидатства за финансиране и усвоява средствата. С унищожаването на професионалните структури, които опазват културното наследство, то се поставя в зависимост от администрацията, изтъкна тя. Археологът допълни, че специалистите в България не са толкова много, за да се очаква, че общините ще има на кого да възложат тази специфична дейност. „Както беше до вкарването на този нов Закон за културното наследство - сега последна дума имат администрациите, защото те са тези, които правят проектите, кандидатстват и получават средствата. Тези промени са още една крачка към унищожаването на възможността за всякакви професионални решения при следващите възможности за усвояване на европейски средства, свързани с нашето наследство. Нивото на професионализъм е почти окончателно унищожено, допълни професор Гергова по повод готвените промени, които според нея елиминират изцяло правомощията на професионалната колегия изобщо. Цялото обществено мнение стои зад прекратяването на тези промени, които безобразно водят към съзнателно демонтиране на професионалните механизми и структури за опазване на наследството".
Тя предупреди, че ако промените влязат в сила, всеки изследовател на терен ще може да бъде изхвърлен от обекта и да бъде заменен с друг, по-удобен.
Промените не са внесени от Министерството на културата и не са качени на сайта му, но виждам, че някои от заместниците на министър Рашидов играят един танц с директора на Националния исторически музей Божидар Димитров, посочи проф. Гергова.