/КРОСС/ Председателят на КНСБ Пламен Димитров прогнозира проблеми в енергийния сектор, ако държавата не се осигури необходимите средства: „Има реална опасност от нарушени доставки на електроенергия през зимата. Това има обективни измерения. Токът се произвежда от въглища и от АЕЦ „Козлодуй", „Мини Марица-изток". „Мини Марица-изток" има да взема 400 млн. лв. от тецовете и вече не може да произвежда редовно въглища, които се искат от нея. БЕХ не може да вземе заем. Трябва да бъдат заложени държавни гаранции в бюджета за тази или следващата година. Вторият проблем в енергийният сектор, който отново го няма в бюджета е, че от 1 април ние догодина ние либерализираме цената на електроенергията, което значи, че се вдига цената й, без да има такива мерки в бюджета нито за домакинствата, нито за малките фирми.
Председателя на КТ „Подкрепа" Димитър Манолов предупреди и за друг проблем в енергийната сфера: „Има сериозни притеснения относно това, че може да не ни се сбъдват очакванията в Програмата за развитие на селските райони дотолкова, доколкото през програмата е финансирано изграждането на фотоволтаици, които след това са получили преференциални цени за добиваното от тях електричество. Това е двойно финансиране , недопустимо от ЕС. Очевидно никой нищо не е направил и този, който ще го направи, се помещава в Брюксел и това няма да е добре за всички нас".
Работещи в музеи и галерии излизат на протест във вторник заради недостатъчните средства в бюджета за догодина. Такива протести може да има и в други сектори, коментира Пламен Димитров.
Според него между двете четения на Закона за бюджета за 2016 г. в Народното събрание могат да бъдат направени преизчисления, с които да се повишат средствата, отпускани като обезщетение при безработица: „За такова увеличение могат да бъдат намерени пари, ако бъдат планирани добре приходите в Държавното обществено осигуряване. И могат да бъдат завишени, за да могат да посрещнат поне този допълнителен разход за около 50 хиляди души. Те не са мързеливи и безработни, а са хора, които са работили и са получавали мизерни доходи, за щото толкова са им плащали работодателите".
Подобна теза защити и Димитър Манолов: „Това са хора, които си търсят работа. От друга страна обаче се отпускат социални помощи в по-високи размери. Аз не съм против това, разбира се, но са насочени към хора, които нямат отношение към трудовата дейност".