С. Дянков посочи рисковете за Бюджет 2016: Концесия на летище София и сектор „Енергетика"
Секция: ИКОНОМИКА
23 Ноември 2015 09:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
С. Дянков посочи рисковете за Бюджет 2016: Концесия на летище София и сектор „Енергетика"

/КРОСС/Ако за министъра на финансите Владислав Горанов бюджетът за следващата година гарантира стабилност и резултати, то за неговия предшественик в първия кабинет на Бойко Борисов - Симеон Дянков, Бюджет 2016 не е бюджет на реформи.

Пицата е тиха, незабележима и няма да се запомни с нещо особено, коментира бившият финансов министър пред bTV.

В новия бюджет са заложени приходи от 33 млрд. лв., разходи - 34.8 млрд. лв., дефицит - 1.8 млрд. лв. или 2%. Предвиден е растеж на БВП с 2.6%.

Според Дянков по-големите дефицит и дълг ще бъдат проблем в бъдещето, защото ще трябва да се вдигнат данъците.

Все пак той заяви, че Бюджет 2016 е положителна стъпка особено спрямо тези през 2014-та и 2015 година, които, според него, са били лоши за държавата бюджети.

Според Дянков обаче посочи и рисковете, заложени в него.

Един от тях е евентуалната концесия на летище София и заложените там 600 милиона от нейното осъществяване. Защото това като идея е добра, но ако това не се случи ще имаме една дупка, посочи той.

Другия риск е, че в новия бюджет не е записано достатъчно относно сектор „Енергетика", а там липсват поне едни 2 милиарда лева от предишни години, които не се знае къде са отишли, каза бившият финансов министър.

Симеон Дянков определи вдигането на цената на винетките като правилно и закъсняло решение. „Много се строи, много ново се открива, но трябва да се пази - Европа не ни дава пари за доизграждане и запазване на пътищата", каза Дянков. Според него новата цена на винетките ще балансира по-смислено целия транспортен сектор, като така ще могат да се отделят и повече пари за БДЖ.

„Реформи като тази в МВР би трябвало да се свършат преди да бъде изготвен бюджета, а не да се появяват като изненада", коментира още Симеон Дянков. Според него с всяко отлагане на една реформа шансът тя да се случи е по-малък.

„Те не разполагат с пари за принтери и тонери понеже имат твърде много придобивки останали от миналото", допълни Дянков. Според него 20-те заплати на служителите в сектор Сигурност, който им се полагат при пенсиониране, са останали от „комунистическо време".

Според Дянков страната вече се намира в дългова спирала. „С бюджета кабинетът си гарантира спокойствие, но не може година след година да е така. Дори и да можеш да овладееш ситуацията, накрая плащаш големи лихви", каза той. Според бившият финансов министър в следващите години е необходимо определено вдигане на данъците, защото държавата ни не може толкова дълго време да стои с ниски данъци и подобни бюджетни дефицити каквито имаме в момента.