Страховете на албанците
Секция: Интервюта
23 Ноември 2015 11:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Страховете на албанците

/КРОСС/Страховете на албанците 

или

Как се предизвикват съседите

Авторът на статията „Готови ли сме да се бием?" от 16.11.2015 г. в Bota sot, *Дритан Прифти , като се позовава на изказването на А.Меркел, че може да има „война на Балканите", прави много сериозни изводи за възможността от военни действия на Албания при определени обстоятелства предизвикани от съседните държави.
Както обикновено албанските политици и политолози, разглеждат даден проблем в рамките на териториите и държавите, в които живее албанско малцинство. За тях проблемите на Балканите са тези, които засягат само албанците и всички останали са извън техните разсъждения.
Стремежа им към ЕС е сякаш нещо отделно от събитията в Париж и световната политическа обстановка. Сигурността на Албания и на албанските малцинства по границите й са основна тема в предлаганата статия.
И така, какви разсъждения ни предлага г-н Прифти при , които Албания може да бъде въвлечена във война.
Първо. „Най-вероятно е Сърбия да нападне и завземе Косово" и „естествено с помощта на Русия". В този случай Албания не може да остане безучастна и ще защитава косовското албанско население. Абсурда в дадената теза е, че Прифти не прави оценка на ситуацията в Косово, която в настоящия момент е взривоопасна от поведението на опозицията в парламента и цялостната политическа и социална обстановка, която неминуемо ще доведе до предсрочни парламентарни избори, за които се борят всички опозиционни партии.
Той не взема в предвид и това, че на територията на Косово се намира най-голямата военна база на САЩ и доста големи военни контингенти на ООН и ЕС.
Така че това предположение е само пропагадно клише, от една страна и от друга, израз на изначалните страхове на албанците от Сърбия. В него няма нищо, което да предполага реална опасност за мира на Балканите. По този начин още един път се демонстрира загриженост за Косово.
Второто. Възможността от въоражен етнически конфликт в Македония. Тук нещата са много сериозни и продължаващата парламентарна и политическа криза, както вътре в македонските партии, така и сред албанските. Невъзможността да се постигне споразумение за документ определящ правилата на парламентарните избори още повече изострят отношенията между партиите. Също така междуличностните отношения на всички партини лидери сериозно отежняват ситуацията в битката- кой да води "бащина дружина".
Положението в страната се усложнява от сериозната икономическа криза и непрекъснатия поток от бежанци .
След изборите през 2016г. картината на разположение на партиите в парламента сериозно ще се измени. Твърде е възможно да има двуполюсен модел т.е. македонци срещу албанци. Тогава на дневен ред ще се постави въпроса за държавното устройство на Македония. Албанските партии ще започнат битка за федерализация на страната, която още повече ще усложни управлението на държавата. Тази възможна ситуация ще доведе до събития ,които прогнозира Прифти, а именно етнически сблъсъци и още по сериозно, гражданска война. Според него те ще „принудят Албания да вземе участие, може би неофциално, за да защити албанското население, което е над 40% от населението на Македония".
Ако не се вземат мерки от всички заинтересовани страни то сценария описан от Прифти ще се осъществи и в битката за единна Македония ще се разгорят жестоки етнически сблъсъци, изхода е ясен, македонци и албанци ще страдат еднакво, без дългосрочно решаване на статута на държавата Македония.
Третата. Според автора конфликт между Албания и Гърция за Северен Епир е „малко вероятен сценарии". За това също си има обяснения и те се крият в отношенията между двете страни, които се определят от паритета в претенциите на една към друга.
Четвъртата. Възможност от терористични действия на ИД, но според Прифти „ това ще бъде скрита война с опасен невидим враг", но „Албания е готова за нея."
Тава са четирте възможни варианта, в които Албания може да бъде принудена да реагира подобаващо.
По надолу в статията си Прифти разглежда готовността на Албания да отговори на тези предизвикателства и твърдият му отговор е, че страната не разполага с нужния капацитет на въоръжените си сили за да отстои на предизвикателствата на сериозната обстановка в Европа и света. Даже се съмнява, че в дадената ситуация членството в НАТО няма да бъде сигурен гарант, ако собствената система за сигурност изпитва големи затруднения от съвременна техника и електронна система за комуникации и най-вече от финанси. С наличните около 3000 войници, 9000 полицаи, нищожен брой резервисти, население ,което не е обучено да борави с оръжие и голям криминален контингент добре въоражен и обучен, страната е поставена в трудна ситуация да защитава границите си и хората си.
Икономиката на страната „страда от голяма корупция и некомпетентност", които не са в състояние да отделят необходимите средства за ново съвременно въоражение и изграждането на съвременна армия.
Картината , която описва Дритан Прифти на албанската система засигурност, навежда мисълта за сериозни оценки за състоянието на Албанската държава. Според него „прогнозата на А.Меркел би било добре да не бъде правена", но се надява, че нейната прогноза и неговите предупреждения ще накарат албанското правителство да се замисли сериозно и да „предприеме мерки за деня на възможната война" ако „един ден се изправи пред този ден" да бъде готово.
Д.Прифти се надява, че тази негова статия няма да предизвика негативна оценка за него, като човек "който се опитва да дестабилизира страната", като човек, „който го е грижа за нея"
Независимо от много спорните моменти в материала на Д. Прифти, той поставя въпроси, които много държавници трябва да си отговарят в днешните трудни времена.
Стабилността на Балканите ще се определя от степента на готовност на всяка една страна да отговори подобаващо на предизвикателствата на терориза и на безконтролната беженската вълна. Европа и ЕС трябва да поемат своята отговорност и да престанат да се правят на единствени пазители на демокрацията, която доведоха до лозунг, а не до състояние.
Призива от Париж и Лондон за Равенство, Братсво и Справедливост трябва да стане емблема на бъдеща Европа.

В. Янакиева

*Дритан Прифти е член на ръководсвото на Движението са социална интеграция, парламентарна партия, коалиционен партнъор на управляващата СПА. Бивш депутат и бивш министър на енергетиката, по настоящем банкер.