ДПС започва да губи ореола си на „силната партия“, сочи проучване
Секция: ПОЛИТИКА
23 Ноември 2015 13:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ДПС започва да губи ореола си на „силната партия“, сочи проучване

/КРОСС/Управляващата коалиция и най-вече ГЕРБ излизат с повишено доверие след местните избори, но същевременно ключови министри и политики губят подкрепа. Това показва проучване на „Алфа рисърч" след местния вот на 25 октомври.

В електорален план няма значима промяна в подкрепата за основните политически сили - лек ръст при ГЕРБ и Реформаторския блок, лек спад при Патриотичния фронт и по-значителен при БСП и „Атака",обобщават социлозите. За 80% от анкетираните, на местните избори ГЕРБ е увеличил влиянието си в обществото. Според 29% Реформаторският блок също излиза от изборите с по-добри позиции.

Ореола си на „силната партия" започва да губи ДПС. Едва 8% са на мнение, че неговата тежест се е увеличила - също толкова, колкото смятат, че се е увеличила тежестта на новите малки партии като АБВ и „Движение 21".

Като основни губещи обаче се оценяват най-вече БСП и „Атака". Според 77% влиянието на БСП сред избирателите спада, 80% твърдят същото за „Атака". Ако днес имаше избори, националистите на Волен Сидеров дори биха останали извън парламента, анализират нагласите социолозите.

Сред националните партийни и политически лидери с най-висока подкрепа се ползва премиерът Бойко Борисов. Доверието в него нараства 15-ти пореден месец, като достига 38,3% и за първи път от три години позитивните оценки вземат връх над негативните. По-скромна е подкрепата за кабинета - 24% доверие срещу 42% недоверие.

Традиционно финансирана и традиционно одобрявана сфера и в двете правителства на Борисов остава инфраструктурата (73%), а най-харесван министър - Лиляна Павлова (36.5%). Томислав Дончев, министър на еврофондовете, също запазва стабилен позитивен рейтинг.

Здравеопазването (16%), социалната политика (13%) и земеделието (12%), макар и с много по-ниски оценки от инфраструктурата, са следващите, в които гражданите виждат известни позитивни промени. Министрите Ивайло Калфин и Петър Москов се нареждат съответно на второ и трето място сред успешните членове на кабинета. Те са единствените с невралгични ресори, запазващи достатъчно висока подкрепа (по 20%), независимо от разгорещените дебати по реформите в техните сфери.