Реформаторският блок ще предложи в държавния бюджет за 2016 година повече средства за общините
Секция: ПОЛИТИКА
23 Ноември 2015 14:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Реформаторският блок ще предложи в държавния бюджет за 2016 година повече средства за общините

/КРОСС/Залагайте на професионалисти в екипите си, посъветва Зеленогорски новоизбраните кметове и общински съветници и ги призова да направят устройствени планове и стратегии за инвестиции

Реформаторският блок ще предложи в бюджета за следващата година да бъдат заложени повече средства за общините. Държавата е абдикирала от общините, тази тенденция не носи положителен резултат и трябва да се промени.

Това заяви пред новоизбраните кметове от „Движение България на гражданите" Найден Зеленогорски, заместник-председател на ДБГ и председател на регионалната комисия в парламента във втория ден на Нациоаналната конференция „Местна власт 2015-2019 г. Предизвикателства и възможности", която приключи вчера във Варна.

Зеленогорски обяви, че визира повече пари за реформите в имотния регистър и кадастъра, за общи устройствени планове, каквито към момента притежават едва 11 от 265 български общини, за укрепване на свлачища и благоустройствени дейности, както и за образование и особено за мерки за сигурност, видеонаблюдения и техническо обезпечаване на сигурността в населените места.

Надявм се срокът за събиране на такса битови отпадъци да се удължи с още 1 година, но до 31 март да се определи новата методика за събирането й, така че от 2017 година общините да разполагат с по-обективен метод, каза Зеленогорски. Той призова новите кметове и председатели на общински съвети да заложат на професионалисти в екипите си и да насочват ресурсите към всички населени места, не само към общинския център, за да има равнопоставеност в цялата община. Зеленогорски прикани кметовете също да изготвят общински стратегии за инвестиции и да насочат усилия приоритетно към подобряване на икономическата среда, инфраструктурата, образованието и здравеопазването.

Част от кметовете на ДБГ споделиха мнение, че трябва да има окрупняване на най-малките общини, защото, по думите им, по този начин ще се освободят средства от редица дейности, включително и от поддържане на администрация в несъразмерен на числеността на населението обем, които да се насочат към подобряване на стандарта на живот в населените места.

На форума бяха обсъдени и възможностите по предстоящите европейски програми, с които да се повиши квалификацията на работещите в администрацията, както и да се подобри инфраструктурата в общините.