/КРОСС/ Новата порция от 50 млн. евро дълг, която Министерството на финансите изтегли през миналата седмица тайно и без състезание между инвеститорите, е в съответствие с правилата, каза пред „Капитал" финансовият министър Владислав Горанов, който е в Китай за среща между местното правителство и страните от Централна и Източна Европа. Попитан защо процедурата е протекла в конфиденциалност и без предварително публично анонсиране, министърът отговори, че „така се прави плейсмънт".
В първия му официален коментар по сделката Горанов настоя, че продажбата на книжата не е станала при неизгодни условия за държавата. „Не са верни сметките за по-висока доходност. Ако са ги смятали към март, сигурно е било така, но пазарът се е променил", са думите на финансовия министър.
При финализирането на сделката в петък ведомството му съобщи, че постигнатата доходност при емитирането е била 3,987% за 20-годишни облигации с падеж 2035 година. Цената на придобиване е била 88,514% отстъпка от номинала, показват и документите на борсата в Люксембург.
В същото време пазарните котировки показват, че и на 13 ноември, когато е станало записването на книжата, и към 20 ноември, когато е приключил сетълментът на сделката, цената на книжата (продава) е била над 91,5%, което съответства на доходност от 3,7%. Това означава, че държавата е можела да вземе повече от продажбата на книжата, ако бе избран стандартният метод на пласиране с предварително анонсиране и даване на възможност за конкуренция между инвеститорите.
Вместо това Министерството на финансите предпочете да продаде книжата на неназован „глобален инвеститор", който получи книжата след заявка за интерес и през определен от него посредник - Goldman Sachs International. Той не е в листата на четирите банки, с които държавата има договор да работи в средносрочната си програма за дълга до 2017 година.
Новата емисия облигации от 50 млн. евро ощетява българския данъкоплатец с около 1,5 млн. евро, коментира в неделя бившият министър-председател Пл. Орешарски.