/КРОСС/ До средата на 2016 г. предстои да бъдат подписани всички договори между ВиК-асоциациите и ВиК-оператори във всички 29 обособени територии в страната, заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков по време на петата конференция на тема „ОП „Околна среда" и Програма за развитие на селските райони - в преход към новия оперативен период", организирана от Камарата на строителите в България и Българската асоциация по водите, съобщава пресцентърът на МРРБ.
След одобряването на всички оперативни програми за периода 2014-2020 г. пред нас стои предизвикателството най-оптимално да се възползваме от европейската солидарност, за да постигнем устойчив ВиК-отрасъл, който да предоставя качествени услуги на поносими цени. От изключителна важност за тази цел е интегрираният подход, последователните действия и доброто сътрудничество от страна на заинтересованите страни за изпълнение на целите за финансов, технологичен и екологично устойчив ВиК отрасъл, заяви зам.-министър Нанков пред участниците във форума.
Нанков подчерта, че основният финансов инструмент, който ползваме за обновяване на водоснабдителните системи, са европейските фондове. Според разчетите за стабилизиране на сектора до 2023 г. са необходими над 11 млрд. лв., като от европейското финансиране до 2020 г. страната ще получи около 3 млрд. лв. За сравнение, в същия период публичният ресурс за инвестиции по линия на държавния бюджет, общините и ВиК-операторите се очаква да бъде в рамките на около 1-1,5 млрд. лева. Заместник-министърът отбеляза, че за да се постигнат добри резултати е нужно средствата да се инвестират ефективно и целесъобразно.
Николай Нанков отчете, че за последните пет години в отрасъл ВиК и неговото реформиране е постигнато много. Сред постиженията е приетата десетгодишна отраслова стратегия, която очертава основните приоритети в отрасъла. Изготвени и приети са Регионалните генерални планове за ВиК, учредени са всички асоциации по ВиК, сключен е първият договор между асоциация и оператор за управление, стопанисване и експлоатация на системите и съоръженията в обособената територия за област Смолян.
Зам.-министър Нанков посочи и приоритетните задачи в следващите месеци. На първо място е подписването на договорите за регионалните прединвестиционни проучвания за 14 обособени територии с консолидирани ВиК-оператори, с изключение на Смолян и София, които вече имат одобрени такива, както и да бъдат подписани и всички договори между асоциациите по ВиК и ВиК-оператори в страната.
Пред участниците във форума директорът на дирекция „Водоснабдяване и канализация" в МРРБ Иванка Виденова представи състоянието и перспективите пред ВиК отрасъла в страната. По думите й средната възраст на съоръженията за довеждане на питейна вода и канализационните системи у нас е 50 години. Честите аварии водят да разходване на сериозен ресурс за поддръжка. Сред предизвикателствата за сектора са покриването на европейските изисквания в сектор „Води", както и климатичните промени, които водят до увеличаване броя на населените места с воден режим през периоди със засушавания или до наводнения и влошаване качеството на питейната вода при проливни валежи. По думите на Виденова всички необходими мерки и предизвикателства са разписани в плановете и програмите за управление, които се реализират от МРРБ.
Европейската комисия ще пусне предсрочно парите по новата оперативна програма „Околна среда" 2014-2020 г. преди България да е завършила водната реформа. В замяна българските власти са се съгласили средствата да отидат не за общините, както беше през изминалия програмен период, а за водните оператори на мрежата, стана ясно от изказванията на министрите на околната среда и водите Ивелина Василева и на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на конференция в началото на май, посветена на механизмите за финансиране на ВиК сектора. Тъй като евросредствата през настоящия програмен период са крайно недостатъчни - 2,5 млрд. лв., при необходими 11,7 млрд. лв. за инвестиции във водния сектор, се обсъжда идеята водните оператори да излязат на борсата. По този начин секторът може да получи търсенето финансиране, съобщи министър Павлова.
България отстъпи пред искането на Брюксел ВиК операторите да бъдат бенефициенти по новата оперативна програма. По старата това бяха общините. Този спорен въпрос спъваше одобрението на ОПОС от Еврокомисията.