Правото трябва да делегира права на природата като субект
Секция: Наука
24 Ноември 2015 12:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Правото трябва да делегира права на природата като субект

/КРОСС/Екологичните проблеми пред човечеството са все по-осезаеми и затова екологичното право в настоящия му вид е недостатъчно, за да защити природата. Все по-екстремната ситуация с все по-застрашено природно равновесие поставя въпроса за създаване на нова категория правни субекти и делегиране на права на природата и животинския свят. Това отбеляза в интервю за БНР докторът по право и философия Стоян Ставру.

Идеята е да се предостави правосубектност на природата като цяло или на отделни нейни системи. Традиционното право признава единствено физическите и юридическите лица като правни субекти. Всичко останало е обект на правото, т.е. благо, което може да бъде използвано за задоволяване на интересите на правните субекти, а природата е "раздробена" на множество вещи, които хората могат да обменят, обясни д-р Ставру и допълни, че в сегашното екологично право чисто юридически мерките работят много бавно - например, докато се признае един вид за изчезващ, той вече може да е изчезнал.

Идеята за природата като носител на права е радикална идея, но вече е възприета в законодателствата на няколко държави, заяви Стоян Ставру и даде примери:

В Еквадорската конституция има глава "Права на природата" и като основно нейно право е посочено правото на съществуване и правото да се самоподдържа. Боливия е приела "Закон за правата на майката-земя". В Нова Зеландия има призната за правен субект реката Уангануи и тя вече не е географско място, а правен субект, включително нейните притоци.