Рейтингът на Путин е на върха на максималните си стойности
Секция: Русия
24 Ноември 2015 12:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Рейтингът на Путин е на върха на максималните си стойности

/КРОСС/Подкрепата за президента на Русия Владимир Путин е "на върха на максималните си стойности - 87-88 процента, и остава стабилно висока вече година и половина". Това сочат данни от анкета на социологическия център ВЦИОМ, представени днес в ТАСС, информира агенцията.

Експертите на ВЦИОМ отбелязват, че одобрението за дейността на Путин е нараствало "на фона на кримските събития от пролетта на 2014 г.", когато Русия анексира украинския полуостров. Рейтингът му е започнал да расте през март, а през май същата година е достигнал 86 на сто (от 64 процента през февруари). През октомври 2015 г. той вече е бил 87 на сто.

През последните година и половина одобрението за дейността на руския президент остава стабилно високо - над 84 на сто. Рейтингът на Путин е висок вече 16 години - от 1999 г., когато за пръв път бе назначен за премиер, досега средномесечната му стойност не е падала по-долу от 60 процента, посочват социолозите.

Одобрението за дейността на Путин е нараствало през последните две години най-силно сред гражданите с най-ниски доходи - от 45 на сто през ноември 2013 на 82 процента през май 2015 г. Сред анкетираните средно заможни хора рейтингът на Путин се е вдигнал от 63 на 88 процента.

Сред симпатизантите на руските комунисти и на либералдемократите доверието към Путин е нараснало от 31-39 процента през ноември 2013 на 82 до 85 процента през май 2015 г., сочат данните на ВЦИОМ.

Подкрепата за Путин сред женския електорат е малко по-висока, отколкото сред мъжете - съответно 89 и 84 на сто, отбеляза пред журналисти ръководителят на центъра Валерий Фьодоров. Събитията от последно време не са повлияли на рейтинга на Путин, рейтингът му е "с автономен, независим характер", заяви социологът.

Статистическата грешка при проучването не надхвърля 3,5 на сто.